Nahajate se tukaj

Bodimo optimisti: kriza v EU ni prijetna, nas pa spodbuja k večji urejenosti in konsolidaciji

Na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu je ta teden potekalo več razprav o prihodnosti Evropske unije. V središču pozornosti so bile države članice euroobmočja, ki imajo težave s finančno stabilnostjo. Dr. Zver pa meni, da obstajajo tudi razlogi za optimizem.

V načelno razpravo o prihodnosti EU, ki je včeraj potekala na srečanju vodij nacionalnih delegacij največje poslanske skupine v EP, Evropske ljudske stranke (ELS/EPP), se je vključil tudi vodja slovenske delegacije, dr. Milan Zver.

V zadnjem času je Evropska unija  tarča vse več napadov in vse pogosteje govorijo celo o njenem razpadu. Dr. Zver pa meni, da obstajajo tudi razlogi za optimizem: EU počasi izhaja iz krize in v tem procesu postaja gospodarsko bolj konsolidirana, fiskalno bolj urejena, z vidika finančnih ustanov bolj povezana, glede skupnih politik pa vse bolj integrirana. Zaradi tega je vse močnejša in s tem bolj konkurenčna v globalnem merilu. To po Zverovem mnenju najbolj skrbi druge močne igralce v globalnem merilu.

Po drugi strani pa se v EU kaže tudi določena politična kriza, ki jo poglabljajo medinstitucionalno merjenje moči, zlasti med Evropskim svetom in Evropskim parlamentom. Dr. Zver zato poziva ključne ustvarjalce evropskih politik, da se trudijo za dvig ugleda osrednjih evropskih ustanov, tudi z odpravo demokratičnega deficita. "Evropske inštitucije bi morale strniti vrste, nenazadnje imajo dovolj nasprotnikov izven meja EU", poziva dr. Zver.