Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver na 15. Pučnikovem simpoziju v Slovenski Bistrici

Oče slovenske države Jože Pučnik je svoje zdravje in življenje podaril samostojni Sloveniji. Njemu v čast in spomin je potekal že 15. Pučnikov simpozij, na njem je bilo letos govora o populizmu, predstavljena je bila tudi nova knjiga o aferi Depala vas, ki je pred 30 leti začrtala pod prevlade globoke države. 

Pučnikov simpozij se je odvil v Viteški dvorani gradu v Slovenski Bistrici v organizaciji inštituta dr. Jožeta Pučnika v sodelovanju s Konrad Adenauer Stiftung, evropsko platformo spomina in vesti ter občino Slovenska Bistrica. Pred simpozijem so se zbrani poklonili spominu na velikana slovenske osamosvojitve na njegovem grobu v domačem Črešnjevcu.

Tematsko je bil letošnji simpozij posvečen dvema temama: populizmu, ki je sicer že tradicionalen spremljevalec predvolilnega dogajanja – letos so namreč volitve v Evropski parlament – ter 30-letnici afere Depala vas. “Letos obeležujemo 30. letnico afere Depala vas, ki je močno zaznamovala slovensko politično sceno v devetdesetih letih. 20. marca 1994 je varnostni organ ministrstva za obrambo aretiral agenta, ki je trgoval z zaupnimi vojaškimi dokumenti. Stara politična struktura je izkoristila afero in odstavila obrambnega ministra Janeza Janšo, ki je do tedaj simbolno predstavljal še zadnjo utrdbo bivše Demosove vladavine. Letošnje leto je tudi leto evropskih volitev. Politična klima je ugodna, moč levega pola upada in ponovno se vzpenjajo desno-sredinske politične sile. V tem kontekstu bomo osvetlili tudi vprašanje populizma, ki je eden od osrednjih aktualnih političnih konceptov. Ponovno bomo podelili diplome udeležencem Akademije dr. Jožeta Pučnika in Pučnikovo plaketo za razvoj demokracije,” je Inštitut dr. Jožeta Pučnika zapisal v sporočilu za javnost.

Na simpoziju so s pozdravnimi nagovori spregovorili gostje: dr. Andreja Valič Zver, predsednica Sveta Inštituta dr. Jožeta Pučnika; dr. Ivan Žagar, župan Slovenske Bistrice; Holger Haibach iz Konrad Adenauer Stiftung; dr. Marek Mutor, predsednik Evropske platforme spomina in vesti (video nagovor), Sofia Solemacher van der Vegt, direktorica CDI Budimpešta; dr. Andrej Umek, predsednik Sveta Inštituta dr. Antona Korošca ter Gorazd Pučnik, ustanovitelj Inštituta dr. Jožeta Pučnika. Dogodek je povezoval glavni in odgovorni urednik Demokracije dr. Metod Berlec.

V okviru dogodka je potekal tudi pogovor z Janezom Janšo, predsednikom SDS, trikratnim premierjem ter obrambnim ministrom v začetku 90. let in z novinarjem in urednikom Jožetom Biščakom, ki je leta 1994 pozorno spremljal afero Depala vas. Ob 30-letnici tega dogodka je nastala knjiga, ki je bila tudi premierno predstavljena javnosti. Avtorja knjige sta Janez Janša in Jože Biščak. 

Letošnje leto je tudi leto evropskih volitev. Politična klima je ugodna, moč levega pola upada in ponovno se vzpenjajo desno-sredinske politične sile. V tem kontekstu so dr. Milan Zver, dr. Matevž Tomšič in dr. Andrej Fink osvetlili tudi vprašanje populizma.

Dogodek se je končal s podelitvijo diplom slušateljem Akademije dr. Jožeta Pučnika ter Pučnikove plakete za prispevek k razvoju demokracije v Sloveniji.

Pučnikovo priznanje za prispevek k razvoju demokracije je bilo podeljeno Francetu Cukjatiju. Kot je v imenu predlagatelja povedal Janez Podobnik je France Cukjati častna, neuklonjliva in velika osebnost slovenske družbe, ki se ne more sprijazniti s tem, da Slovenija kot država in njeno družbeno tkivo, še posebej nekateri nosilni družbeni podsistemi postajajo izvotljeni in razkrojeni. Ko se vzdušje kaosa zažira v temelje delovanje družbe, kar je še posebej čutiti v zadnjem letu in pol ob vodenju  vlade dr. Goloba se pred starozaveznim krikom: "kaj more storiti pravični, ko se podirajo temelji reda" France Cukjati ne umika v resignacijo in apatijo, pač pa vztraja v dinamični drži aktivnega državljana. 

 

Fotografije: bistrican.si, Inštitut Jožeta Pučnika