Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver: Nezakonite migracije ne morejo biti temeljna človekova pravica

Evropski poslanec iz vrst SDS dr. Milan Zver je bil v sredo, 26. decembra 2018, gost pogovorne oddaje Sreda v sredo. V oddaji je bilo govora o najbolj odmevnih vprašanjih za EU v letu 2018, med drugim o Brexitu, varnostni politiki v EU v luči migrantske krize, o projektu Erasmus +, z voditeljem pa sta se dotaknila tudi dogajanj v Sloveniji, zlasti o gonji, ki smo ji proti neodvisnim medijem priča s strani oblastnikov na čelu s predsednikom vlade Marjanom Šarcem, pa tudi o napadih, ki jih v zadnjem času na osebni ravni doživlja dr. Milan Zver s strani nekaterih medijev.

Uvodoma sta dr. Milan Zver in voditelj Boris Cipot spregovorila o nedavnem terorističnem napadu v Strasbourgu. Evropski poslanec je kot nenavadno naključje izpostavil dejstvo, da so ravno ob robu napada v parlamentu sprejemali poročilo posebnega odbora za boj proti terorizmu, ki je izpostavilo konkretne nevarnosti terorizma in ponudilo konkretne napotke državam članicam. »Poročilo ne leporeči in jasno pove, da so nezakonite migracije in terorizem povezani,« je dejal dr. Zver, ki je navedel tudi, da so bili dnevi po terorističnem napadu v Strasbourgu napeti, »ljudje pa so začutili klimo strahu.« Dr. Zver je ob tem spomnil, da je politična levica še nekaj let nazaj ilegalne migrante vabila v Evropo, nato pa so skušale leve vlade z raznimi triki na škodo svojih davkoplačevalcev življenje nezakonitim migrantom olajšati. Dr. Zver je takšno levo politiko, ki smo ji bili na primer priča tudi v letu 2015, ko je šel dobršen val ilegalnih migrantov po Balkanski poti čez Slovenijo, označil kot napako, ki pa je prinesla izrazite posledice. »Opozarjali smo, da bo treba migrante integrirati in asimilirati, a danes vidimo, da se to ne da, da so ostali v getih, avtonomnih conah, da tam živijo in se tudi radikalizirajo, tako da imamo ta hip po uradnih podatkih na evropskih tleh med 50.000-70.000 džihadistov,« je izpostavil evropski poslanec. Obenem poslanec še meni, da sta asimilacija in integracija nezakonitih migrantov ključni. »Sam zavračam levo paradigmo, ki temelji na obojestranskem izmenjavanju vrednostnih sistemov. Tisti, ki ne prevzema naših vzorcev obnašanja, mišljenja, vrednot in ne sprejema vrednot, kot so enakopravnost, spolov, strpnost, toleranca, pač ne bo mogel bivati v Evropi,« je jasno navedel dr. Zver. Ob tem je še izpostavil, da je poročilo posebnega odbora za bolj proti terorizmu tudi jasno pokazalo, da je sprega revolucionarnih teorij in radikalnega islama očitna.

Dejstvo, da je 84% mase migrantov padlo na nemško socialno pomoč in da se jih je torej le 17% od dobrega milijona in pol nezakonitih migrantov, ki so prispeli v Nemčijo, zaposlilo, pa je dr. Zver komentiral z besedami, da bo Nemčija svoje težave znala rešiti in da bo v prihodnje gotovo selektivno izbirala ljudi, ki bodo koristni za njeno ekonomijo. »Problem je pri ekonomsko šibkih državah, ki si takšne selektivnosti ne morejo privoščiti. Ravno zato smo v SDS nasprotovali Marakeški deklaraciji, ki legalizira nezakonite migracije in jih enači z zakonitimi ter istočasno migrantske želje in pričakovanja skuša postaviti kot temeljno pravico in svoboščino,« je povedal evropski poslanec in nadaljeval: »Globalno gledano gre pri tej deklaraciji za škodo na račun davkoplačevalcev. Nezakonite migracije ne morejo biti temeljna človekova pravica in nezakoniti migranti ne morejo imeti enakih svoboščin kot državljani. Zato imamo azilni sistem, državne meje, pravila za vstop in izstop iz države,« je naštel dr. Zver. Ko je voditelj spomnil, da so ljudje v različnih državah protestirali zaradi globalnega dogovora oz. Marakeške deklaracije, da je v Belgiji zato celo padla vlada, pa je dr. Zver opozoril, da se v Sloveniji ni zgodilo nič, čeprav so ljudje tudi protestirali in čeprav so po anketah tudi Slovenci v večini proti politiki, ki jo nakazuje Marakeška deklaracija, ki bo gotovo obvezujoča za države, ki so pristopile k njej, in v kateri je kar nekaj konkretnih zavez državam članicam. »Filozofija Marakeške deklaracije ni pravilna in ta povzroča upor ljudskih množic v okviru EU,« je še dejal evropski poslanec in spomnil, da so od omenjene deklaracije odstopile nekatere velike države, med njimi ZDA in Avstralija.

V nadaljevanju oddaje sta dr. Milan Zver in voditelj spregovorila o večletnem finančnem okvirju in proračunu EU. »Za varnostno in obrambno politiko se namenja veliko več denarja kot doslej. Sicer ni nujno, da se bo oblikovala evropska vojska, bo pa na področju varnosti treba veliko postoriti, oblikovati bo treba nekatere skupne službe, vlagati bomo morali v koordinacijo in sodelovanje, najti moramo pravne podlage za hrambo ključnih podatkov, pri čemer se desne stranke zavzemamo za daljšo hrambo podatkov, levica pa skuša čimprej izničiti vse podatke, tudi o teroristih in terorističnih organizacijah,« je naštel dr. Zver, ki je tudi prepričan, da Evropa  nujno potrebuje platformo oziroma mehanizem za sledenje finančnih transakcij, ki gredo v smeri financiranja terorizma. »Prav tako je treba hitro izmenjevati relevantne podatke med obveščevalnimi službami večjih držav, kajti prav to je ključno za preprečitev morebitnih terorističnih napadov,« je prepričan dr. Milan Zver. Evropski poslanec je obenem izrazil veselje, da se močno povečuje delež finančnih sredstev za program Erasmus+, za katerega je tako glavni pogajalec kot tudi glavni poročevalec. »To je eden redkih programov, ki je dobil dodatna proračunska sredstva, manj denarja pa bo na voljo pri kmetijski politiki in regionalni kohezijski politiki,« je povedal evropski poslanec, ki je nato komentiral tudi neuspešno črpanje evropskih sredstev.

»Tu gre za problem vlade. V obdobju 2004-2008 smo imeli po seji vlade še sestanek, kjer smo morali ministri poročati o črpanju evropskih sredstev in smo morali še posebej gledati na to, da smo s projekti res počrpali vsak evro. Menim, da ekipe, ki so skrbele za črpanje evropskih sredstev, kasneje niso bile tako spretno vodene, najslabše pa je ravno sedaj, saj smo ena najslabših držav pri črpanju sredstev. Ne vzamemo denarja, ki nam pripada, niti ga ne vzamemo dovolj hitro. Upam, da se bo aktualna vlada zresnila in da bodo naslednje leto popravili napako,« je poudaril dr. Milan Zver.

Ko je bilo govora o Brexitu, je evropski poslanec dejal, da je bilo pričakovati, da bodo stvari bolj jasne, ko se bo datum Brexita dejansko bližal, a temu še zdaleč ni tako, saj se stvari vse bolj zapletajo. »Vprašanje je, kaj se bo zgodilo v prihodnjih tednih. Če bi padla britanska vlada, bi to še dodatno zapletlo celoten proces,« je komentiral dr. Zver, ki je še prepričan, da bi bila pot kot jo za Brexit predlaga Evropska komisija, mehka, sedaj pa se zaradi Britancev tako zapleta, »da bo ločitev trda, po nekaterih analizah bo tudi močno vplivala na BDP v Veliki Britaniji.« »Dobro bi bilo, da se v zvezi z Brexitom doreče vse in da se prihrani tako na britanski kot evropski strani,« je še dejal dr. Zver in omenil tudi možnost, da bo Velika Britanija prihodnje leto še vedno lahko sodelovala na evropskih volitvah.

Ko sta evropski poslanec in voditelj spregovorila o pozivu predsednika vlade medijem glede sovražnega govora in glede oglaševanja državnih podjetij v medijih, je dr. Zver dejal, da se bo premier moral naučiti, da je včasih potrebno premisliti, preden se kaj javno izreče. »To, kar je storil, je bil hud prekršek, zato smo trije evropski poslanci tudi postavili poslansko vprašanje Evropski komisiji, kako ona gleda na to, da premier pritiska na del ekonomije, na katerega ima politični vpliv, in določa, kako naj se podjetja vedejo in ravnajo. Nekaj takšnega je v tržnem gospodarstvu nepredstavljivo. Drugo pa je vprašanje svobode govora in pritiska na medije. Še noben predsednik vlade ni govoril s takšnim jezikom kot ga uporablja premier Šarec,« je ugotovil dr. Milan Zver. Ob tem je evropski poslanec izpostavil, da je posledica izjav predsednika vlade konkretno vidna v časopisu Demokracija, kjer so nekatera podjetja prenehala oglaševati. »Tak pojav je nesprejemljiv za demokracijo in svobodno družno. Levih strank so polna usta odprte družbe, sami pa diskriminirajo vse, kar ni levo usmerjeno,« je komentiral dr. Zver.

Nazadnje je evropski poslanec spregovoril tudi o napadih s strani Boštjana M. Turka in nekaterih medijev, ki jih v zadnjem času doživlja na osebni ravni. »Udarce pod pasom sem zaradi bližajočih se evropskih volitev pričakoval, vendar si nisem mislil, da bodo prišli tako hitro. Namreč, na dvojih dosedanjih volitvah sem bil za nekatere očitno preveč konkurenčen, saj sem sam dobil toliko preferenčnih glasov, kot vsi ostali poslanci skupaj. Tudi SDS bi lahko na prihodnjih evropskih volitvah ponovila rezultat. Očitno je treba zmanjšati našo konkurenčnost, zato udarjajo po nas tako z leve kot desne,« je povedal dr. Zver. Izpostavil je, da je skoraj vsak ponedeljek v reviji Reporter »na tapeti.« »Veliko k temu pripomoreta Boštjan M. Turk in Igor Kršinar, ki sem jima nedavno tega še pomagal, a odkar je lastnik tega časopisa leva opcija, je »viža« popolnoma jasna, torej odstraniti Janeza Janšo in mene, kar je bilo tudi direktno napisano v eni od kolumn. Tu so stopili skupaj kritiki iz dominantnih medijev in eden od piscev Reporterja. Uporabljajo iste primere, pišejo nebuloze, npr. o mojih dveh avtomobilih, kjer se ne vprašajo, koliko sta stara, temveč pišejo, koliko sta vredna nova takšna avtomobila. Pri Reporterju so tudi v Destrnik šli takoj, ko je Franc Pukšič postal novi župan in ta je nato z vsemi silami ponovno udaril po meni,« je naštel dr. Zver, ki obenem tudi za naprej pričakuje takšne udarce in medijske zapise. »Nekatere stvari, ki jih pišejo, so tudi iztožljive, nenazadnje moram braniti tudi svojo čast in dobro ime,« je povedal dr. Zver, ki se bo o nadaljnjih korakih glede natolcevanj v medijih posvetoval tudi z odvetnikom. Ob tem je še spomnil, da ga v devetdesetih letih zaradi politične pripadnosti niso želeli vzeti v službo, prav tako so ga želeli vreči iz stanovanja, a se takrat ni vdal in se ne bo niti tokrat. »S takšnimi zapisi tudi poskušajo, da bi naš del volilnega telesa ostal doma, a naj spomnim, SDS je bila vedno najbolj iskrena proevropska stranka, levica pa nikoli ni bila proevropska, ampak je bila vedno usmerjena ali proti Beogradu ali Moskvi, nikoli pa niso stavili na EU in na prihodnost Slovenije v njej. Če se spomnimo, tisti dan, ko je Slovenija pristopila k EU, je SDS organizirala ljudsko slavje na Prešernovem trgu in niti ne vladajoča struktura,« je še povedal dr. Zver, ki je ob tem še povedal, da si tudi zato za prihodnje evropske volitve želi »močno, konkurenčno listo, ki bo ponovila uspeh zadnjih dveh evropskih volitev.«

Celotno oddajo si je mogoče ogledati tukaj.