Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver: Ob vprašanjih glede arbitraže je Slovenija izgubila dobljeno tekmo

Dr. Milan Zver je bil včeraj gost oddaje Odmevi na TV Slovenija 1, kjer je bilo govora o delovanju Evropske komisije v primeru predloga tožbe, ki jo je Slovenija vložila proti Hrvaški zaradi neupoštevanja arbitražne razsodbe. 

V zadnjem tednu je namreč v javnosti odmevalo, da je pravna služba Evropske komisije v mnenju z datumom 14. maj 2018 zapisala, da večina trditev, ki jih je v predlogu tožbe predstavila Slovenija glede kršitev prava EU s strani Hrvaške, drži in da bi morala Evropska komisija v mnenju to podpreti. Predsednik Evropske komisije Jean Claude Juncker pa po pisanju tednika Spiegel ni sledil ocenam pravne službe, ko je odločil, da se komisija ne bo izrekala o sporu o meji med Hrvaško in Slovenijo. Slovenska komisarka Violeta Bulc je kasneje potrdila, da evropski komisarji mnenja pravne službe v povezavi z arbitražo na sejah komisije nikoli niso obravnavali, je pa tudi dejala, da se je o tem mnenju govorilo neuradno. »To je tudi meni prišlo na ušesa, vendar mi do tega dokumenta nismo prišli.« Dr. Milan Zver je v zvezi s tem za medije tudi že povedal, da  »če dokument pravne službe obstaja in če držijo očitki, da ga Evropska komisija ni upoštevala, potem to ni vprašanje politične družine EPP, ampak mora nanj odgovoriti komisija in slovenska komisarka Violeta Bulc, ki je del te komisije.«

V včerajšnji oddaji Odmevi je bilo tako glede na dosedanje dogajanje pričakovano prvo vprašanje o tem, kako oceniti ravnanje predsednika komisije Junckerja v zvezi z omenjenim pravnim mnenjem. Dr. Zver je ob tem pojasnil, da ima opolnomočenje za obravnavo arbitraže v okviru Evropske komisije podpredsednik Frans Timmermans, »ki očitno ni opravil svojega dela.« Poleg tega pa, kot pravi dr. Zver, Timmermans drži skoraj vse vajeti v svojih rokah. Ob tem je še dodal, da je Evropska komisija sestavljena iz treh političnih grupacij, to so Alde, Socialisti in pa Evropska ljudska stranka ter da več kot polovica komisarjev pripada levim strankam, zaradi česar je tudi jasno »da ne moremo Junckerju pripisati vse dobro in vse slabo, kar se dogaja z Evropsko unijo.« 

Evropski poslanec je v oddaji ocenil, da je pri vprašanju arbitraže med Slovenijo in Hrvaško ter odzivih Evropske komisije na le-to, Slovenija izgubila dobljeno tekmo, za kar pa je najbolj odgovorna slovenska vlada, in to predvsem »ker ni dovolj uspešno lobirala oziroma očitno je hrvaški predsednik vlade Plenković bil uspešnejši, čeprav ni imel argumentov na svoji strani.« Dr. Zver dodaja, da se je po njegovem mnenju Evropska komisija tudi zaradi teh razlogov v zvezi z arbitražo poslužila dokaj formalnega stališča.

Na vprašanje, zakaj  slovenska vlada ne zna izkoriščati formalnih oziroma neformalnih poti v evropski diplomaciji tako kot jih že skoraj pregovorno zna Hrvaška, pa dr. Zver ugotavlja, da je to predvsem vprašanje za slovensko vlado in obenem dodaja, da je v politiki, tudi na evropskem parketu, treba biti proaktiven, »če hočeš uveljaviti svoja stališča, svoj prav.«  Evropski poslanec je ob tem izpostavil, da sam naredi stvari, ki so za Slovenijo dobre. 
Ob vprašanju, kako pomembna je vladavina prava znotraj EU, pa je dr. Zver ocenil, da je le-ta vsekakor pomembna, obenem pa leve stranke znotraj Evropskega parlamenta vsiljujejo oziroma oktroirajo dnevni red, zaradi česar so glede spoštovanja vladavine prava na prangerju predvsem desnosredinske vlade posameznih držav članic. Prav zato je bil, po besedah evropskega poslanca, nedavno sprejet neformalen dogovor, da bodo evropski parlamentarci preučili vladavino prava tudi v Romuniji, Malti, na Slovaškem, in še kje.