Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver odgovarja na novinarska vprašanja

Evropski poslanec dr. Milan Zver je v okviru različnih vprašanj odgovarjal tudi na vprašanja novinarjev Svet24. Vprašanja, ki jih je zastavil novinar Simon Rosc, in odgovore poslanca objavljamo v nadaljevanju.

Katere tri rešitve/spremembe EU nujno potrebuje v naslednjem mandatu?

Na splošno gledano bo v prihodnjem mandatu osrednji izziv obstoj in nadaljnji razvoj Unije. Evropske inštitucije si bodo morale povrniti ugled in podporo s svojo večjo učinkovitostjo. Konkretno pa bo zagotavljanje varnosti prva naloga povezave. Zaščita ljudi pred terorizmom, nezakonitimi migracijami, večanje obrambne sposobnosti vključno s kibernetsko varnostjo, vzpostavitev temeljev socialne unije ter ohranjanje močnega in konkurenčnega evropskega gospodarstva v svetovnem merilu so prioritete, ki bodo visoko na dnevnem redu EU v naslednjem mandatu.

Nadaljnja širitev EU – da ali ne in če, v kakšnem obsegu?

V SDS smo vedno podpirali perspektivo Zahodnega Balkana in širitev EU tudi na ta prostor.

Ali EU potrebuje skupno vojsko (zakaj da/zakaj ne)?

Predlagamo oblikovanje evropske vojske, ki pa ne bi nadomestila nacionalnih vojska in bi tudi bila del zveze Nato.

Obvezno cepljenje – sta za ali proti?

V SDS menimo, da bi v primerih spremembe zakona o nalezljivih boleznih najprej morali opraviti širšo javno razpravo in uravnotežiti obveznost cepljenja in pravico do odklonitve zdravstvenega posega. Glede na to, da v praksi prihaja do primerov, ko starši otrok iz utemeljenih vzrokov odklanjajo cepljenja, bi bilo prav, da se jim tovrstno odklonitev pod določenimi pogoji tudi omogoči. Vsekakor pa menimo, da bi kot obvezna veljalo ohraniti tista cepljenja, ki jih kot obvezna priporoča Svetovna zdravstvena organizacija.

Kaj je največji izziv za Slovenijo v prihodnjih letih?

Izzivov je več. Nekateri so kratkoročni, drugi srednjeročni, tretji dolgoročni. Kratkoročno bo izziv, ki je pred nami, predsedovanje Slovenije Svetu EU. Med kratkoročnimi in srednjeročnimi izzivi je gotovo varnostna situacija in ilegalne migracije. Ker pa demografski trendi za Evropo, pa tudi Slovenijo, niso najbolj spodbudni, bo potrebno aktualnim demografskim trendom ustrezno prilagoditi tako pokojninske sisteme kot tudi trg dela. Predvsem bo treba spodbujati družinsko politiko, ki jo v Sloveniji povsem zanemarjamo.