Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver poziva Komisijo k nadaljnjim ukrepom za izboljšanje prostega pretoka delovne sile v EU

Evropski poslanci so v sredo, 15. decembra, na plenarnem zasedanju v Strasbourgu razpravljali o mobilnosti delovne sile v EU.

Dr. Milan Zver je ob robu razprave poudaril, da je "prosto gibanje delavcev ena od štirih svoboščin, ki jih uživajo državljani EU in eno temeljnih načel evropske integracije."  

Spomnil je, da je kljub temu le majhen odstotek državljanov zaposlenih v drugi državi članici, a ga to dejstvo ne čudi, saj dobro pozna težavne razmere slovenskih obmejnih migrantov, ki delajo v Avstriji, na kar že dolgo opozarja Evropsko Komisijo.

Čeprav je po mnenju Komisije mobilnost delavcev ključna za uspeh evropskega gospodarstva, je področje obdavčenja delovnih migrantov neurejeno, kar pa zavira gibanje delovne sile v EU.

Dr. Zver je dodal, da "pogodba o EU prepoveduje diskriminacijo delavcev na podlagi narodnosti. Kljub temu slovenski migranti, ki delajo v istem okolju kot njihovi avstrijski kolegi, plačujejo veliko višje davke kot njihovi sosedi. Neposredno obdavčenje je sicer v pristojnosti posameznih držav članic in v omenjenem primeru največjo krivdo nosi aktualna slovenska vlada. Dejstvo pa tudi je, da počasno odzivanje Komisije ne pripomore k rešitvi," je bil kritičen dr. Zver.

Vodja slovenske delegacije ELS je ob zaključku pozval Evropsko komisijo, da njena Strokovna skupina za čezmejno davčno politiko čim prej zaključi z delom in predlaga ambiciozne ukrepe za zaščito prostega gibanja delavcev ter pozdravil predlog Komisije o preučitvi možne uvedbe mehanizma za arbitražo pri čezmejnih sporih na področju dvojnega obdavčenja.