Nahajate se tukaj

Pri ukrepih glede sončnih panelov bom podprl odločitev, ki bo v največji meri predstavljala podporo slovenskemu gospodarstvu

Tretjega septembra potečejo proti-dumpinški ukrepi, ki jih je pred petimi leti uvedla Evropska unija na sončne panele iz Kitajske, pri čemer za zdaj še ni jasno, kakšno carinsko politiko bo Evropska unija na tem področju vodila v prihodnje. Združenje evropskih proizvajalcev sončnih panelov se zavzema za obnovitev carin za konkurenčne izdelke iz Kitajske in pri tem poudarja tudi okoljski vidik. Ob tem je vendarle treba povedati, da še ni jasno, kakšno odločitev bo v tem primeru sprejela Evropska komisija, kajti že lansko spomlad je bilo podaljšanje ukrepov sprejeto kot kompromis, saj je bil ukrep oblikovan tako, da se je konkurenčni pritisk na industrijo EU postopoma povečeval, in sicer tako, da se je izrazilo ravnotežje med interesi v okviru EU, nedavni tehnološki razvoj, možnost cenovnega prihranka za porabnike in omogočanje izkoriščanja globalne učinkovitosti.

O omenjeni temi je poročal tudi časnik Finance, ki je o stališču glede carinske politike na področju sončnih panelov povprašal tudi evropskega poslanca dr. Milana Zvera.

Dr. Zver je pojasnil, da je pri trgovinskih vprašanjih na načelni ravni za čim večjo odprtost, spodbujanje zdrave konkurence ter za čim nižje tarife, a ob tem ne smemo pozabiti na zaščito domačih podjetnikov. »Nemogoče je namreč zanemariti trgovinske politike drugih držav, v tem primeru kitajske velesile, ki je s svojim dumpingom Evropsko unijo tako rekoč prisilila k proti-ukrepom. Prav tako pa je v primeru solarnih panelov pomemben okoljski vidik ter vpliv proti-ukrepov na delovna mesta v EU, evropsko ekonomijo ter razvoj sektorja sončne energije v EU,« je poudaril dr. Zver.

Ob tem je spomnil, da je bilo že ob uvedbi tarif s strani EU leta 2013 to vprašanje za Evropsko unijo in za Slovenijo kompleksno. Nekateri podjetniki (ki delajo s kitajskimi proizvodi) so bili proti uvedbi EU ukrepov, drugi (ki sami izdelujejo panele) pa so uvedbo ukrepov podpirali. Za potrošnike so bile nizke cene kitajskih proizvodov dobrodošle, prav tako za tiste, ki se predvsem posvečajo vidiku varovanja okolja.
 
»Ker sem član odbora za izobraževanje, naj dodam, da mora EU tudi pri obravnavi trgovinskih vprašanj svoje ukrepe zastaviti na način ohranitve oziroma vzpostavitve ustreznih pogojev za inovativnost, kakovost, razvoj, s čimer bi se lahko preprečilo tudi beg možganov iz EU,« ob omenjenih vprašanjih izpostavlja evropski poslanec.

Dr. Zver sicer težko napoveduje, kako namerava Evropska unija na tem področju ukrepati v prihodnje, »a do sedaj sprejeti ukrepi kažejo, da Komisija dogajanja v zvezi z nelojalno konkurenco kitajskih solarnih panelov spremlja ter išče najboljši možni kompromis v kompleksni situaciji.« 

Evropski poslanec obenem zagotavlja, da bo pri glasovanju o regulativi na tem področju upošteval različna mnenja iz Slovenije, »podprl pa bom odločitev, ki bo v največji meri pomenila podporo slovenskemu gospodarstvu.«  Čeprav se je Združenje evropskih proizvajalcev sončnih panelov že obrnilo na evropsko komisarko za trgovino Malmströmovo, pa dr. Zvera do sedaj ni kontaktiral še noben od evropskih ponudnikov solarnih panelov oz. sončnih elektrarn.