Nahajate se tukaj

Z mladimi do bolj trajnostnega in konkurenčnega kmetijstva v Evropi

Kako do bolj trajnostnega in konkurenčnega kmetijstva v Evropi? Le z zadostnimi ukrepi  za mlade kmete v novi Skupni kmetijski politiki!

Mladi so nosilci potrebnih inovacij in sprememb, ki jih evropsko kmetijstvo nujno potrebuje za okolju prijazno kmetovanje, za boljšo prehransko varnost, za povečanje svoje globalne konkurenčnosti, za nova delovna mesta ter za zagotavljanje vitalnosti in dinamike podeželskih območij.

To je bilo sporočilo govornikov in udeležencev okrogle mize z naslovom Trajnostna rast za prihodnost Evrope - vloga mladih kmetov, ki jo je v Evropskem parlamentu že tretje leto zapored organiziral evropski poslanec dr. Milan Zver v sodelovanju s CEJO, Evropsko zvezo mladih kmetov. 

Med udeleženci okrogle mize je bila vrsta mladih kmetov iz različnih evropskih držav, številni evropski poslanci in predstavniki držav članic ter drugi deležniki.

"Mladim, ki se odločijo iskati svojo priložnost v kmetijstvu, je treba čimbolj pomagati in jim olajšati njihove začetke," je izpostavil gostitelj okrogle mize, dr. Zver, in dodal: "Zato pozivam vse tri evropske institucije, da v sklepni fazi odločanja o Skupni kmetijski politiki upoštevajo specifične potrebe mladih in podprejo ukrepe v njihov prid, kot denimo višje subvencije direktno iz nacionalnih ovojnic."

Šest tednov pred načrtovanim političnim dogovorom o novi Skupni kmetijski politiki (SKP),  so o pogajanjih spregovorili visoki predstavniki iz vseh treh evropskih institucij, ki aktivno sodelujejo v procesu sprejemanja nove SKP.

Slovenski minister za kmetijstvo in okolje, mag. Dejan Židan, je potrdil, da Slovenija podpira ukrepe za mlade kmete in se zavzema za močne ukrepe znotraj obeh stebrov Skupne kmetijske politike ter dejal: "Ne glede na to, da se pogajanja o SKP še niso zaključila, se je Slovenija odločila, da bo izvajala shemo za mlade kmete v I. stebru". 

Roger Waite, predstavnik kabineta evropskega komisarja za kmetijstvo, je poudaril, da si tudi komisar Dacian Ciolos močno prizadeva za Skupno kmetijsko politiko, ki bo čimbolj pomagala mladim.

Enakim ciljem sledijo tudi parlamentarni poročevalci v senci iz Evropske ljudje stranke, denimo Mairead McGuinness in Elisabeth Köstinger, ki prav tako sodelujejo v pogajalskem trialogu. 

Vodja posebnega odbora za kmetijstvo v okviru irskega predsedstva EU in glavni pogajalec Sveta, Dermot Ryan, pa je opozoril, da ta inštitucija podpira prostovoljno dodatno podporo. Obenem je omenil, da je na tem področju Svet pripravljen sprejemati tudi kompromise.

Po predstavitvi pogledov inštitucij, je predstavnica komisijinega direktorata za kmetijstvo, Gesa Wesseler, predstavila ekonomske podatke, ki jasno kažejo, da so mladi kmetje "boljši od starejših kmetov" pri doseganju višje produktivnosti, učinkovitosti in inovativnosti. 

Na koncu je nastopil predsednik Evropske zveze mladih kmetov, Joris Baecke,  ki je predstavil priporočila zveze za povečanje zaposlenosti mladih v kmetijstvu. Po njegovem so potrebni ukrepi na treh področjih in sicer pri dostopu do poklica, dostopu do javne podpore in pri dostopu do poklicnega izobraževanja in usposabljanja. 

Po mnenju Baeckeja je kmetijski sektor eden od ključnih elementov za oživitev evropskega gospodarstva: "Kmetijstvo je robusten sektor, ki v teh kriznih časih daje možnosti za zaposlitev, zlasti mladih, ki trenutno množično iščejo zaposlitev v vsej Uniji. Hkrati pa podatki kažejo, da mladi kmetje dosegajo boljše rezultate kot starejši."

Predstavitvam je sledila razprava, v katero so se aktivno vključili udeleženci. Še posebej mladi kmetje so bili veseli priložnosti, da so dobili odgovore neposredno od predstavnikov evropskih inštitucij.