Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver: Zavrnitev dogovora o Brexitu vnaša negotovost v širši evropski politični prostor

Evropski poslanec dr. Milan Zver je bil v sredo zvečer gost oddaje Tema dneva na Nova24TV, kjer je spregovoril o Brexitu in aktualnem dogajanju v zvezi s tem.

Odločitev britanskega parlamenta spodnjega doma, da dogovora, ki ga je dosegla britanska premierka z EU, ne podpre, je po besedah dr. Zvera prinesla kar precejšnje razočaranje tudi med evropske politike. »Michel Barnier, ki je vodil pogajanja s strani Evropske unije, je zelo dobro razložil, da je bil prvotni namen dveletnih pogajanj, zmanjšati težave na obeh straneh, predvsem pa zmanjšati težave, ki bi jih imeli državljani, ki živijo ali v Veliki Britaniji ali v Evropski uniji in ki se jih Brexit najbolj dotika,« je spomnil dr. Zver in dodal, da je Evropska unija v pogajanjih z Veliko Britanijo precej popuščala ter ji bila pripravljena pomagati tudi na drugih ravneh. »Dogovor, ki je bil sklenjen, že potrjen, tudi ratificiran pri skoraj vseh evropskih vladah in v vseh treh evropskih institucijah, je bil dober in nujen za obe strani. Britanski poslanci pa so se s tem, ko so bili proti dogovoru, odločili za najslabšo možno odločitev ta hip,« je ocenil evropski poslanec. Dodal je, da Evropsko unijo po tej odločitvi britanskega parlamenta čaka ali trdi izhod, ki bo prinesel veliko slabosti obema stranema, predvsem pa Britancem, ki so v tem odnosu šibkejši, ali pa po glasovanju nezaupnici Mayevi, možnost načrta B.  

Negotovost v času, ko so pred nami evropske volitve in prihajajoča gospodarska kriza, in ki je posledica glasovanja v britanskem parlamentu, pa po besedah poslanca zagotovo ni dober obet. »Danes bi predvsem evropski trg potreboval gotovost in stabilnost, zmešnjava okrog Brexita pa je vse prej kot to,« je prepričan dr. Zver, ki je obenem dodal, da je dogovor, ki ga je britanski parlament zavrnil, vendarle postavljal temelje za dober prostotrgovinski sporazum med Veliko Britanijo in EU, negotovost, do katere je sedaj prišlo, pa bo prizadela skoraj 4 milijone državljanov Evropske unije.

Na vprašanje novinarja o tem, ali Evropsko unijo sedaj čakajo nova pogajanja z Združenim kraljestvom, ali pa je mogoče celo govoriti o novem referendumu, pa je dr. Zver odgovoril, da tudi evropski poslanci v svojih razpravah omenjajo različne scenarije.  »Manfred Weber, vodja Evropske ljudske stranke v Evropskem parlamentu,  na primer, ni naklonjen dodatnim pogajanjem in temu, da bi Evropska unija še dodatno popuščala Britaniji pri sporazumevanju o načinu izhoda. Ni pa izključeno, da v prihodnosti ne bi Evropska unija dala neko koncesijo tudi sedanji britanski vladi,« je ocenil evropski poslanec. Dr. Milan Zver je bil ob tem še mnenja, da bi ponovni referendum omadeževal britansko demokracijo, na katero so tako zelo ponosni, »vendar pa je tudi nov referendum mogoč.« Ob tem evropski poslanec dodaja, da ankete danes kažejo podobno sliko kot tiste, ki so bile pred dvema letoma, pred Brexitom, in Brexit je takrat uspel. »Zgodba bi se ob ponovljenem referendumu lahko ponovila,« je opozoril evropski poslanec, ki je spomnil tudi na besede Nigela Faraga, krivca za Brexit,  »Nigel Farage je dejal, da če bi imeli ponovni referendum, zagotavlja, da bi rezultat bil enak ali še slabši v korist brexita,« je povedal dr. Zver.  

Ob vsej paleti možnosti izhoda iz aktualne krize, pa je evropski poslanec  izpostavil še eno opcijo, in sicer bi se morebitna nova britanska vlada lahko odpovedala 50. členu PEU. »To možnost ji je dalo tudi Evropsko sodišče, s čimer bi država pridobila na času in čez nekaj časa ponovno sprejela ta sklep in praktično bi dobili novo obdobje za nova pogajanja z Evropsko unijo. Seveda pa bi v tem primeru tudi Evropska unija morala biti za,« je zaključil dr. Zver.  

Pogovor si lahko ogledate tukaj.