Nahajate se tukaj

Evropski parlament je potrdil program Erasmus +

Na plenarnem zasedanju v Strasbourgu je Evropski parlament danes potrdil besedilo programa Erasmus +, oblikovano po večmesečnih pogajanjih, trialogu med Evropskim parlamentom, Komisijo in Svetom EU.

Na plenarnem zasedanju v Strasbourgu je Evropski parlament danes potrdil besedilo programa Erasmus +, oblikovano po večmesečnih pogajanjih, trialogu med Evropskim parlamentom, Komisijo in Svetom EU.

Erasmus, najuspešnejši program študentskih izmenjav na svetu, obstaja že od leta 1987, vsako leto pa omogoča mednarodno izmenjavo več kot 230.000 študentom.

Novembra 2011 je Evropska komisija predlagala nov program Erasmus za vse. Program, ki je tekom pogajanj dobil končno ime Erasmus + združuje vse do sedaj obstoječe programe, tako tiste na področju mobilnosti znotraj EU (Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius, Gruntvig, Jean Monet in transverzalne programe), kot programe mobilnosti izven EU (ErasmusMundus) in mladinski program Mladi v akciji.

V letu 2012 se je na tekst Komisije najprej odzval Svet EU za izobraževanje, kasneje pa še Evropski parlament. Svoj predlog je za Parlament pripravila poročevalka Doris Pack, ki je sodelovala pri zagonu Erasmus programa že pred 26 leti. Dr. Milan Zver je med razpravo čestital poročevalki in poudaril, da brez njenega požrtvovalnega dela uspehi Evropske unije na tem področju zagotovo ne bi bili taki, kot so danes.»Evropska unija je tudi v času krčenja sredstev uspela zvišati proračunska sredstva na tem področju«, je izpostavil dr. Milan Zver. Sredstva na področjih, ki so usmerjena v rast in delovna mesta se bodo v naslednjem večletnem finančnem okviru (2014-2020) namreč povečala za 40 %.

Dr. Milan Zver je spomnil, da se je Evropska unija že pred časom, ko je bil sam poročevalec Evropskega parlamenta za Mlade in mobilnost, strinjala, da mora šolski sistem služiti tako posamezniku kot gospodarstvu in delovnemu trgu. »Modernizacija šolskega sistema je predpogoj za uspeh gospodarstva«, je izpostavil dr. Zver. Hkrati je izrazil upanje, da bo Unija, tudi s pomočjo novega programa Erasmus +, uspela premostiti propad med stopnjo brezposelnosti mladih in številu delovnih mest, ki zaradi neustreznih znanj mladih ostajajo prosta.

Program Erasmus + je namreč oblikovan soglasno s cilji strategije Evropa 2020 za rast in delovna mesta. Ključni ukrepi, ki jih Erasmus + prinaša so: učna mobilnost posameznikov, sodelovanje za inovacije in dobre prakse ter podpora za reformo politik. Program pa vključuje tudi nekaj inovativnih predlogov, denimo jamstva za posojila študentom magistrskega študija, ki opravljajo študij v drugi državi članici. Študenti bodo posojila, za katera bo jamčila EU, dobili pod ugodnimi pogoji, odplačevati pa jih bodo začeli šele, ko dobijo zaposlitev.

V programu Erasmus +, za katerega bo v obdobju 2014-2020 EU namenila 14 milijard evrov, bo sodelovalo več kot 5 milijonov Evropejcev, starih od 13 do 30 let. Dr. Zver je ob tem izpostavil: »Želim si, da bo novi program v veljavi že v začetku naslednjega leta ter bo tako čim prej začel služiti evropskim državljanom.«