Evropski poslanec dr. Milan Zver je bil včeraj gost oddaje Aktualno na Nova24TV. V oddaji je bilo govora o različnih temah, povezanih z delovanjem Evropskega parlamenta in z aktualnim dogajanjem v Evropski uniji, kot so migracije, Brexit, evropske volitve, z voditeljem pa sta spregovorila tudi o poslančevem delu na programu Erasmus+.
Sprva sta poslanec in voditelj spregovorila o prihodnosti Evrope. »Lizbonska pogodba, ki smo jo Slovenci kar precej pomagali kreirati, je vzpostavila ravnotežje med suverenostjo nacionalnih držav in Brusljem kot unijo evropskih institucij. Tudi v prihodnje se bo vedno znova moralo vzpostavljati neko novo ravnotežje. Morda bomo v prihodnosti potrebovali neko skupno politiko na drugih področjih kot danes. Državljani bodo morali sami presoditi, kaj je tisto, kar je pomembno zanje, katere skupne institucije potrebujemo, katere skupne politike, katere skupne organe. Če bosta terorizem in ilegalne migracije tako močno še naprej pritiskala na svobodo ljudi, bo Evropska unija morala narediti kak korak naprej na teh področij,« je dejal dr. Zver in dodal, da je doslej veljalo, da sta obramba in varnost suvereni pravici držav članic, ki morajo sodelovati na teh področjih, a če nas bodo razmere pripravile do tega, bomo morda potrebovali tudi kak skupen organ. Poslanec se sicer bolj nagiba k temu, da Evropa ostane ohlapna zveza, zlasti na tistih področjih, kjer države lahko same odločajo o svojih zadevah ter da se povežemo tam, kjer je to nujno potrebno.
Terorizem in ilegalne migracije sta dve varnostni vprašanji, ki najbolj skrbita evropske državljane, prav zato so poslanke in poslanci Evropske ljudske stranke v zvezi s temi vprašanji v času svojega mandata postavili najbolj jasne prioritete. »To je, da se zaprejo zunanje meje Evropske unije ter da se ob zunanji meji zaposli 10.000 ljudi. Če bomo uspeli, da se zunanje meje Evrope zaprejo, potem tudi notranje meje ne bodo potrebne in bo ponovno vzpostavljen prost pretok ljudi,« je ocenil poslanec. Ob tem je opozoril, da aktualna migracijska gibanja niso samodejni procesi, temveč, da gre za močno podprte, tako finančno kot organizacijsko, projekte, ki skušajo menjati politično sliko v državah. »Migracije so zelo dobro organizirane in logistično vodene. Leve stranke pa so navdušene nad njimi, saj prišleki volijo leve stranke, vse to pa se dogaja na račun davkoplačevalcev,« je dejal poslanec. Po njegovih besedah imajo tisti, ki vabijo migrante, svojo politično kalkulacijo. »Pri ilegalnih migrantih ne gre za nobeno solidarnost in humanistični refleks, temveč za neko računico,« je ponovil dr. Zver. Ker ilegalni migrant niso sposobni asimilacije v mnogokulturno okolje, kamor pridejo, nastajajo razni geti, kjer ti ljudje bivajo svoje življenje dalje v nekih drugih okoliščinah. »Tu nastajajo kulturni trki in konflikti, zato so ilegalne migracije zelo povezane s problemom varnosti, kar smo izpostavili tud v poročilu posebnega odbora za boj proti terorizmu« je še poudaril dr. Milan Zver.
Ko sta z voditeljem spregovorila o Brexitu, je evropski poslanec izrazil mnenje, da so v zvezi z izstopom Velike Britanije iz Evropske unije možni še vsi scenariji. »Velika Britanija ima trenutno relativno šibko vlado in celo poslanci vladajoče stranke dostikrat ne glasujejo skladno z mnenji premierke. Britanska vlada je sodelovala v pogajanjih za izstop iz EU, dosežen je bil dogovor, britanski poslanci pa za dogovor niso glasovali in vse skupaj se je zapletlo,« je spomnil poslanec in ob tem izrazil upanje, da bo izstop Velike Britanije iz Evropske unije vendarle potekal na urejen način. »Trdi Brexit bi pustil odprtih veliko problemov, posledice bi utrpelo gospodarstvo, podjetja, pravzaprav sleherni posameznik. Skrbi me status naših državljanov v Veliki Britaniji in status britanskih državljanov v okviru Evropske unije,« je dejal evropski poslanec. Po mnenju poslanca so nekateri problemi, ki jih bo prinesel Brexit v tem trenutku lahko še skriti in se bodo pokazali šele čez čas.
»Že večkrat so prišle pobude za izključitev Fidesza iz različnih držav, na primer, Finske, Luksemburga, Belgije, vendar pa smo sporna vprašanja vedno razrešili. Še več, na lanskem kongresu Evropske ljudske stranke v Helsinkih smo se dogovorili, da tega vprašanja ne bomo odpirali pred volitvami. Rušitev EPP kot največje evropske stranke je politična platforma socialistov in normalno bi bilo, da jim pri tem ne pomagamo,« je predlog za izključitev Fidesza iz EPP komentiral dr. Zver. »Nobenega razloga ni, da bi Fidesz izključevali sedaj,« je še poudaril evropski poslanec in dodal, da bo v soočenju argumentov Slovenska demokratska stranka na strani Fidesza. »V SDS bomo glasovali proti izključitvi Fidesza iz naše politične družine. Še najbolje pa bi bilo, da bi odločanje o tem prestavili na čas po evropskih volitvah,« je še dejal evropski poslanec dr. Milan Zver.
Poslanec je nato komentiral tudi nekatera imenovanja kandidatov za evropske volitve na listah različnih strank Po njegovih besedah je novinarka Irena Joveva z imenovanjem za vodilno na listi dobila nagrado za poročanje o LMŠ. »Tudi Tanja Fajon je kot novinarka počela enako pred 10 leti in prav tako dobila nagrado. To je tipičen znak slovenske politične scene,« je dejal dr. Zver, ki je izpostavil, da nove, hipne stranke ne vlagajo v razvoj svojega kadra in iščejo ljudi za evropske volitve, ki imajo ime, na trgu, in to ne glede na to, ali se spoznajo na politiko, ali ne. »Ko bomo stabilna demokracija, bodo stranke verjetno tudi več pozornosti posvečale izobraževanju in vzgoji lastnega političnega kadra. Sedaj pa je mogoče vse,« je dejal dr. Milan Zver.
Poslanec je v oddaji spregovoril tudi o programu Erasmus+. Dr. Zver je namreč stalni poročevalec Evropskega parlamenta za omenjeni program. »Ta program je doslej imel na voljo 15 milijard evrov, letos pa sem dal pobudo za povečanje sredstev za ta program na 45 milijard evrov,« je povedal poslanec in opozoril,da je želja mladih glede sodelovanja v programu veliko, tudi koristi za udeležence so velike, veliko prošnje pa je zavrnjenih, kar je škoda, zato je po besedah dr. Zvera tolikšno povišanje sredstev tudi upravičeno.
Po mnenju evropskega poslanca Slovenke in Slovenci še nikoli nismo živeli v takšni solidarni skupnosti kot je Evropska unija in v kateri živimo danes. »Izjemno hitro smo se razvijali v času Avstroogrske, a tolikšne sistemske solidarnosti, kot jo premore Evropska unija, ni imela nobena zveza, v kateri je živel slovenski narod, zato moramo biti proaktivni pri sodelovanju v evropskih institucijah,« je izrazil prepričanje dr. Milan Zver.
"Na volitvah si želim čim več mladih, gre vendarle za prihodnost Evropske unije in analize kažejo, da se mlade Slovenke in Slovenci redkeje odločajo za volitve kot njihovi vrstniki v Evropi. Tudi sicer se zdi, da se kampanja za evropske volitve že dogaja, nekatere stranke so že imenovale svoje kandidate, tudi zavest je nekako že takšna, da so volitve že tu. Prav je, da gredo ljudje na volitve, s tem se viša tudi legitimnost institucij,« je o evropskih volitvah, ki bodo v maju, spregovoril evropski poslanec, ki je obenem na volitve povabil volivce desnih oziroma desnosredinskih strank. »Če bomo primat v Evropskem parlamentu prepustili levim strankam, potem bo Evropska unija zelo centralistična, odločitve o suverenih zadevah držav bo sprejemal Bruselj. Če pa bodo volivci desnih in desnosredinskih strank množično šli na volitve, potem bomo lahko zagotovili, da se bomo tudi v prihodnje počutili kot državljani EU in kot državljani suverenih nacionalnih držav,« je zaključil dr. Zver.
Oddajo si lahko ogledate tukaj.