V okviru plenarne razprave o poročilu Wikström je vodja slovenske delegacije dr. Milan Zver v sredo, 11. maja 2016, govoril o študijski, raziskovalni in delovni mobilnost mladih, ki se z novo uredbo bistveno izboljšuje.
Poročilo Wikström določa pogoje za vstop in prebivanje državljanov tretjih držav za namene raziskovanja, študija, izmenjav učencev, plačanega in neplačanega usposabljanja, prostovoljnega dela in dela varušk.
"Poleg posameznikov imajo koristi članice EU, ki so se doslej premalo trudile za privabljanje mladih talentov, kakor tudi tretje države, v katere mladi prenašajo na novo pridobljena znanja, izkušnje in veščine," je dejal. "Nova ureditev prinaša nekaj novosti, ki bodo olajšali življenje mladim študentom, raziskovalcem in drugim, saj bodo za čas gostovanja v EU lahko pripeljali svojo družino, lahko bodo tudi dodatno delali. Računa se, da se bo tovrstna mobilnost, ki jo imenujejo tudi 'brain circulation', ki je nedvomno posledica neustavljive globalizacije, v prihodnjih letih močno povečala," je povedal.
Dr. Zver je še poudaril, da gre za uravnotežen ukrep, ki se kaže tudi v tem, da gre po eni strani za poenotenje pravil v okviru EU, ki, kot rečeno, izboljšujejo življenjske, študijske, raziskovalne itd. pogoje mladim študentom, raziskovalcem in drugim udeležencem, po drugi strani pa državam članicah zagotavlja diskrecijsko pravico zavrnitve vloge in sicer na podlagi vsakokratne individualne obravnave.
Poročilo je bilo deležno velike podpore vseh pomembnih političnih skupin, zanj je glasovalo 597 poslank in poslancev.