Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver o novem migracijskem dogovoru: "Neodgovornim vladam je potrebno odpraviti pomoč"

Evropski parlament je v torek, 7. junija 2016, na plenarnem zasedanju v Strasbourgu razpravljal o novem načrtu za odpravljanje vzrokov migracij.

Dogovor za migracije sta pripravila prvi podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans in visoka predstavnica za skupno zunanjo politiko Federica Mogherini. Načrt predvideva evropske finančne spodbude za več naložb v državah izvora priseljencev, še posebej v Afriki. Za večjo učinkovitost politike vračanja beguncev želi Komisija obenem pospešiti pogajanja o za sklenitev sporazumov o vnovičnem sprejemu - poleg 17 sporazumov, ki se že izvajajo - s še več državami, med drugim tudi z Afganistanom in Pakistanom.

O novem migracijskem dogovoru je na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta spregovoril tudi vodja slovenske delegacije ELS dr. Milan Zver. Pozdravil je predlog Komisije in dejal: "Do zdaj smo v Evropi le gasili požar s kratkoročnimi akcijami, ki so bili sicer nujni, da smo začasno zajezili migrantski pritok, z novo Dublinsko uredbo in novim migracijskim dogovorom pa se bližamo celoviti in dolgoročni rešitvi." Več kot 8-milijardno finančno pomoč v bodo države partnerke v Afriki in na Bližnjem vzhodu najprej uporabile za izboljšanje upravljanja migracij, še posebej za nadzor meja, izvrševanje azila in boja proti tihotapljenju. "Pomemben del tega predloga je vzpostavitev vstopnih točk v izvornih državah, ki zagotavlja varno migracijo tistih, ki so upravičeni do mednarodne zaščite," je poudaril.

Dr. Zver je še posebej pozdravil idejo o Evropskem skladu za zunanje naložbe, ki mora biti oblikovan z zasebnim kapitalom ter biti razvojno usmerjen. "Šele investicije v realno gospodarsko in socialno okolje lahko vplivajo na to, da marsikoga odvrnejo od tvegane poti v Evropo in drugam," je povedal.
 
Poudaril je, da naj bo razvojna pomoč, ki jo plačujejo evropski davkoplačevalci, v prihodnje bolj selektivna. "Potrebno je nagraditi tiste države, ki izpolnjujejo svoje mednarodne obveznosti, ki so pripravljene ponovno sprejeti svoje državljane in ki sodelujejo pri upravljanju tokov nezakonitih migrantov ter celo nudijo mednarodno zaščito državljanom tretjih držav. Neodgovornim vladam, ki pa ne sodelujejo, je potrebno pomoč odpraviti, kakor tudi trgovinske in vizimske ugodnosti," je še poudaril dr. Milan Zver.