Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver odločno v bran nadaljevanju reformnega procesa na madžarskih univerzah

Na odboru za kulturo in izobraževanje  Evropskega parlamenta je danes potekala video razprava o dogajanju na madžarski univerzi za gledališče in film. Omenjena univerza je bila namreč pravno formalno preoblikovana v trust in kljub temu, da velika večina študentov svoje študijsko leto povsem običajno začenja, obstaja okoli 50 posameznikov, ki skupaj s profesorji protestirajo proti takšnemu preoblikovanju in navajajo, da reformiranje pomeni krčenje akademske svobode.

Žal je bilo več poslank in poslancev, članov odbora, v svojih razpravah o aktualnem dogajanju izjemno negativnih in skorajda niso želeli slišati sporočil, ki sta jih na odboru predstavila Attila Vidnyánszky, profesor, generalni direktor nacionalnega madžarskega gledališča in predsednik upravnega odbora madžarske univerze za gledališče in film ter László György, državni sekretar madžarskega ministrstva za inovacije in tehnologijo, v pristojnost katerega sodi tudi visokošolsko izobraževanje.

Evropski poslanec dr. Milan Zver pa je v svoji razpravi opozoril na pomen reformiranja univerz po Evropi in poudaril, da dogajanje na madžarski univerzi podpihuje leva politična opcija.

"Kot vemo, je veliko število univerz v Evropi v procesu nujno potrebnih reform. Bolonjski proces se mora nadaljevati, pozitivni rezultati tega procesa pa prihajajo počasi," je uvodoma dejal dr. Zver in izpostavil, da je šarm starodobnega tipa univerz še vedno prisoten, še posebej v tranzicijskih državah. "Tak starodobni tip univerze želi očitno ostati tudi madžarska univerza za gledališče in film," je menil dr. Zver.

Spomnil je, da se je v letu 2019 madžarska vlada umaknila iz upravljanja univerz in jih pravno-formalno začela spreminjati v truste, kar po mnenju evropskega poslanca predstavlja korak naprej k modernizaciji univerzitetnega prostora.

"Upravljanje osmih univerz na Madžarskem se je spremenilo, zgolj univerza za gledališče in film pa nasprotuje tem spremembam, kljub temu, da nov upravni odbor vodi eden najboljših gledališčnih strokovnjakov v državi - direktor nacionalnega gledališča - in kljub temu, da bo proračun univerze po reformi več kot podvojen," je poudaril dr. Milan Zver.

"Kljub pozitivnemu razvoju, pa mediji izpostavljajo proteste nekaj ducat študentov, ki so mnenja, da se jim krši pravica do akademske svobode. Sam pa sem trdno prepričan, da protesti niso spontani in da je madžarska leva opozicija izkoristila nekaj študentov za dosego svojih političnih ciljev," je poudaril evropski poslanec in izpostavil, da je situacija zelo zaskrbljujoča tudi v luči dejstva, da so predstavniki leve opozicije celo grozili novemu vodstvu univerze.

Madžarska vlada je tudi sicer že poudarila, da je kljub reformi na univerzah zagotovljena akademska svoboda, prav tako svoboda umetniškega izražanja in svoboda raziskovanja, enako pa je zagotovljena tudi avtonomija univerz.