Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver: Politično pristransko preverjanje dejstev?

Evropski poslanec dr. Milan Zver je danes v razpravi na odboru za Evropski ščit za demokracijo v kontekstu spreminjajočih se globalnih sprememb – tako geopolitičnih kot regulatornih izpostavil vlogo neodvisnega preverjanja dejstev, raziskav in medijske pismenosti v okviru Evropskega observatorija za digitalne medije (EDMO).*

EDMO trdi, da povezuje neodvisne raziskovalce, preverjevalce dejstev in medijske strokovnjake. Poslanca je zanimalo, kako določa kriterije za vključitev organizacij – in kako obravnava očitke o politični pristranskosti? Dr. Zver je ob tem opomnil, da v Sloveniji preverjanje dejstev izvaja izključno portal Oštro, ki ima jasno politično usmeritev in je pogosto vključen v ideološko enostranske interpretacije. »Kako EDMO zagotavlja pluralnost in nadzor nad takšnimi primeri? Ali se razmišlja o uvedbi bolj pluralnega modela preverjanja dejstev, kjer bi bila na nacionalni ravni vključena vsaj dva ali trije različno nazorsko usmerjeni partnerji?« je vprašal poslanec. Prav tako je poslanca zanimalo, kako EDMO zagotavlja, da preverjanje dejstev ne postane neka oblika mehke cenzure pod krinko boja proti dezinformacijam.

 V razpravi je poslanec dr. Milan Zver še vprašal, kakšno varovalko se predlaga, da bi nova evropska zakonodaja, ki jo sestavljata Akt o digitalnih storitvah in Akt o svobodi medijev ne bila zlorabljena za selektivno utišanje določenih političnih pogledov.

Glede na zadnja poročila o povečanem ruskem in iranskem širjenju dezinformacijskih kampanj v EU pa je poslanca dr. Milana Zvera zanimalo tudi, kaj konkretno je EDMO zaznal v zvezi s tem in katere države so najbolj izpostavljene v tej hibridni vojni ter katere metode širjenja dezinformacij so najbolj uporabljene.

*Evropski observatorij za digitalne medije (EDMO) je bil ustanovljen junija 2020 s podporo Evropske komisije in z namenom združevanja preverjevalcev dejstev, medijskih strokovnjakov in akademskih raziskovalcev za boj proti dezinformacijam v Evropski uniji. Kot neodvisno telo od nacionalnih ali evropskih javnih oblasti deluje kot referenčna točka za podatke in politike na področju dezinformacij, javnega zaupanja, medijske pismenosti in kakovostnih informacij. EDMO sicer trdi, da je neodvisen od vpliva javnih oblasti, kar naj bi zagotavljalo nepristranskost pri obravnavi dezinformacij. Vendar pa je ključno vprašanje, kako EDMO zagotavlja resnično politično nevtralnost in preprečuje morebitno pristranskost pri preverjanju dejstev, še posebej glede na to, da sodeluje z različnimi organizacijami in platformami – član EDMO je tudi OŠTRO. Prav zato je pomembno razmisliti o vplivu takšnih teles na svobodo govora in kako se zagotavlja, da boj proti dezinformacijam ne vodi v cenzuro ali omejevanje različnih političnih stališč, kot se to dogaja v Sloveniji.