Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver: Slava pogumnim Slovencem - TIGRovcem

13. maja 1941 so se pripadniki protifašistične organizacije TIGR Danilo Zelen, Anton Majnik in Ferdo Kravanja na Mali gori pri Ribnici spopadli z italijanskimi orožniki. Po izdaji domačina so jih obkolile mnogo številčnejše fašistične enote. Zelen se je hudo ranjen sam ustrelil, Majnik in hudo ranjen Kravanja pa sta bila ujeta. Majniku je uspelo pobegniti, Kravanja pa je pobegnil po zdravljenju v ljubljanski bolnišnici. Oba sta se kasneje priključila partizanom, kjer sta padla v sumljivih okoliščinah. "Tigrovec Danilo Zelen je bil prvi Slovenec, ki je padel v boju proti okupatorjem v 2. svetovni vojni na Slovenskem. Slava pogumnim Slovencem! ;" je ob današnjem dnevu na družbenih omrežjih zapisal dr. Zver.

 

*Več o organiizacij TIGR:

Na Mali gori pri Ribnici je potekal prvi oboroženi spopad na slovenskem ozemlju med protifašističnimi uporniki narodnoobrambne organizacije TIGR in okupacijskimi silami po kapitulaciji jugoslovanske kraljeve vojske. Slovenci ali bolje slovenski Primorci so ves čas fašizma dokazovali svoj odpor. V teh prizadevanjih se je v vojaškem pogledu najvišje povzpel TIGR, katerega pripadniki in simpatizerji pomenijo najstarejše oborožene protifašiste v Evropi. Poleg njih se je treba spomniti še duhovniške organizacije Društvo svečenikov sv. Pavla, ki je ogromno naredila za obrambo slovenstva na kulturnem področju. Prizadevanja Primorskih Slovencev so uživala moralno in materialno pomoč tudi pri številnih organizacijah in posameznikih v jugoslovanskem delu Slovenije in celotni takratni državi, še zlasti pa med primorskimi emigranti. Slovenski antifašizem torej ni iznajdba leta 1941 oziroma takrat ustanovljene Antiimperialistične oziroma kasnejše Osvobodilne fronte, ampak je bistveno starejši.

Znameniti angleški zgodovinar A.J. P. Taylor je zapisal da so bili Slovenci po zaslugi TIGRA prvi zavezniki Velike Britanije v II. svetovni vojni. Dejansko je bil njihov boj na Mali gori 13. maja 1941 prvi oboroženi spopad Slovencev z okupatorji. To dejstvo je tiste, ki so hoteli monopolizirati slovensko odporništvo ne glede na zgodovinska dejstva motilo ves čas po II. svetovni vojni. Tigrovci so bili dejansko zamolčani. Polno priznanje jim je dala šele samostojna slovenska država. Šele leta 1997 pa je tedanji predsednik Republike podelil TIGR-u Zlati častni znak svobode Republike Slovenije.

Protiimperialistična fronta, ki je bila ustanovljena 26. aprila 1941 in ki se je šele kasneje preimenovala v Osvobodilno fronto, je dejansko nastala v duhovnem in političnem ozračju nemško-sovjetskega pakta iz leta 1939. Pri glavnih pobudnikih in organizatorjih ni izhajala iz načelnega antifašizma in antinacizma, ampak iz prepričanja nujnosti spopada imperialističnih taborov. Ker osnovni cilj protiimperialistične fronte ni bil narodnoobrambni, med ustanovne skupine nikoli niso povabili organizacije TIGR.