Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver: Slovenija bo predsedovanje Svetu EU opravila z odliko

Evropski poslanec dr. Milan Zver je bil gost pogovorne oddaje na radiu Ognjišče, kjer je spregovoril o delu evropskih poslancev v času pandemije, o misiji odbora LIBE iz Evropskega parlamenta v Sloveniji, ki je preučevala stanje vladavine prava in demokratičnosti, o konferenci o prihodnosti Evrope, komentiral pa je tudi aktualno politično dogajanje v Sloveniji.

Kot je povedal evropski poslanec, je pandemija precej spremenila način dela poslancev, predvsem je sedaj veliko več online konferenc, tudi razprav, manj je fizičnih sestankov oziroma se le-ti prilagajajo aktualni situaciji. V povezavi z različico omikron poslanec pričakuje zaostrene pogoje dela, pri čemer izpostavlja, da se bruseljska birokracija dokaj počasi odziva na spremenjeno epidemiološko dogajanje.

Glede verodostojnosti misije Evropskega parlamenta, ki je preučevala vladavino prava in stanje demokracije v Sloveniji, je dr. Zver dejal, da tovrstne misije sicer niso slaba stvar in da je prav, da ima Evropski parlament na ta način vpogled v delovanje posameznih držav članic, vendar pa je ta misija že od samega začetka "pristransko politično delovala." "V misiji so sodelovali politiki, ki sodijo v levi ali skrajno levi prostor. Tudi poročilo je bilo dokaj pristransko napisano. Presenetilo me je tudi, da so ga tako hitro spisali. Je pa bilo to poročilo že od samega začetka okuženo, ker se je izkazalo, da so pri njem sodelovali poslanci iz leve politične opcije, naša poslanka, ki je bila članica te komisije, pa te možnosti ni imela in je poročilo zgolj dobila na mizo,  čeprav se jo formalno označuje kot so-avtorico," je dejal dr. Zver in dodal, da je s tega vidika poročilo formalno neveljavno. "Predsednika Evropskega parlamenta moramo vprašati, kako so lahko nepristojni posamezniki vključeni v pripravo poročila, tisti, ki bi morali biti vključeni, pa niso," je dejal dr. Zver in dodal, da je poročilo tudi po vsebinski plati dokaj revno in zelo na hitro spisano. "Mislim, da poročilo nekega velikega učinka ne bo imelo. Če pa bi kasneje kdaj morda začeli uporabljati mehanizem pogojevanja pri porabi evropskih sredstev, pa bi ga morda kdo lahko uporabil kot vir ali temelj, na katerem bi utemeljil kakšen svoj sklep," je povedal evropski poslanec.

Glede Konference o prihodnosti Evrope, kjer se želi prisluhniti Evropejkam in Evropejcem in preko razprav spregovoriti o prihodnosti stare celine, je evropski poslanec dr. Milan Zver dejal, da je ta pobuda zelo dobrodošla, ker omogoča, da o prihodnosti EU govorijo vsi, ne le politika in stroka. "Ta razprava me spominja na konvencijo o prihodnosti Evrope, ki je potekala pred skoraj dvema desetletjema in ki je rezultirala v Lizbonski pogodbi," je dejal dr. Zver in dodal, da sicer tako velikih ambicij kot jih je imela Konvencija o prihodnosti Evrope Konferenca nima, če pa bi na podlagi te razprave prišlo do kakšne spremembe Lizbonske pogodbe, pa bi bilo to prej slabo kot dobro, saj Lizbonska pogodba v sistemu odločanja zelo dobro ščiti zlasti manjše članice EU, še posebej v Svetu, kjer je možnost veta in kjer lahko tudi manjša država članica zaustavi kakšno odločitev. "Nekateri želijo ta sistem odločanja, ki vključuje tudi kvalificirano večino, spremeniti, a upam, da po tej konferenci ne bomo dobili sprememb, ki bi bile takšne narave," je poudaril poslanec. Ob tem je še izrazil mnenje, da Evopa potrebuje bolj učinkovito politiko in drugačen način odločanja na področju varnostne in zunanje politike. "Konferenca o prihodnosti Evrope je prišla pravi čas. Evropa je na križišču, je pred mnogimi preizkušnjami in mislim, da  je prav, da državljani povedo svoje mnenje," je dejal dr. Zver. 

"Ko smo se Slovenci pridružili EU, je to bila najmočnejša ekonomija v svetu, imela je urejene odnose s soseščino, tudi z Rusijo, ki je bila takrat še partnerica, sedaj ni več, imela je dobre odnose z ZDA, danes so se ZDA odvrnile od Evrope in se bolj fokusirajo na azijsko pacifiško območje, zgodil se je Brexit, terorizem, ilegalne migracije, COVID-19. Z vsem tem se mora Evropa soočati," je v nadaljevanju povedal poslanec. Hkrati je tudi prepričan, da je Evropa vendarle nek svetilnik s svojim načinom življenja, kakovostjo življenja, visokimi standardi varovanja človekovih pravic in svoboščin, vendar pa bi Evropa morala poleg te mehke moči, pokazati tudi trdo moč, "kajti nasprotniki in sovražniki razumejo jezik trde moči." "Evropa v geostrateški politiki ne pomeni veliko, če imamo najbolj kakovostno življenje, če produciramo največ knjig in če dobimo največ medalj na svetovnih prvenstvih in olimpijskih igrah, temveč bo pomenila nekaj, če bo okrepila vojaške, policijske, obveščevalne zmogljivosti, tako da se bomo lahko branili pred tistimi, ki ta sredstva proti Evropski uniji na veliko uporabljajo."

Evropski poslanec dr. Milan Zver je v pogovoru za radio Ognjišče o aktualnih notranjepolitičnih temah in spopadu vlade s koronavirusom poudaril, da imamo svojevrstno srečo, ker državo v kriznih časih vodi desnosredinska vlada. "Premier Janez Janša je odličen menedžer, ko gre za krizna obdobja. Vlada je tako že ob začetku epidemije odreagirala odlično, se dobro organizirala in tako deluje tudi danes," je povedal poslanec. 

Glede nasprotovanja ukrepom je poslanec ocenil, da v Zahodni Evropi ljudje veliko bolj zaupajo oblastem, ne le političnim, tudi zdravstvenim, kot pri nas in da je pri nas stopnja tega zaupanja dokaj nizka. "Ljudje pri nas ne zaupajo avtoritetam. To je tudi del kulturne klime. Nimamo niti tako razvite demokracije in demokratične kulture kot drugje. Manjko demokratične kulture in stopnje zaupanja pa je podoben tudi v drugih Vzhodno-evropskih državah, kar je posledica zgodovine tega dela sveta. Splošen razlog za hude delitve in prepire ter nasprotovanja je torej stopnja demokratične kulture, ki je nižja kot v Zahodni Evropi, kar torej ni le težava v Sloveniji, ampak tudi v drugih Vzhodno-evropskih državah," je dejal evropski poslanec. Opozoril je še, da smo Slovenci tudi tradicionalno razdeljeni, kar se je kazalo že v  19. stoletju, pa tudi kasneje ob drugi svetovni vojni, "in to se prenaša v današnji čas." "Poleg tega ima skrajna levica v Sloveniji izjemno medijsko in finančno moč in jim ni težko financirati in organizirati kakšnega protesta ali druge akcije," je povedal evropski poslanec. Prepričan je tudi, da se bo nasprotovanje demokratičnim silam tudi v prihodnosti dogajalo, in to ne glede na pandemijo.

Glede parlamentarnih volitev, ki so predvidene aprila prihodnje leto, je dr. Zver dejal, da si želi zmage desnosredinske opcije, da bi utrdila svojo oblast in na nek način v prihodnosti omogočila lažjo tranzicijo, uspešen prehod v demokracijo in pravno državo. "Veliko je še ostankov starega sistema, miselnosti, vzorcev in obnašanja iz starih časov in vse to se bo moralo v prihodnosti odpraviti, ampak to je proces, ki vzame določen čas," je povedal poslanec. "Vzpostavljeni morajo biti tudi politični in pravni pogoji, zato je prav, da so na oblasti tiste politične sile, ki so naklonjene demokraciji in pravni državi ter temu, da se je treba proti korupciji in monopolom boriti. Leve vlade pa rade sklepajo pakte z nevidnimi političnimi silami in te nimajo nobenega interesa, da bi se v Sloveniji tranzicija zgodila pravočasno ali pa čimprej," je še ocenil evropski poslanec dr. Milan Zver.

Ko je ocenjeval predsedovanje Slovenije Svetu EU, je evropski poslanec dejal, da si je naša država zadala težko nalogo. "Veliko projektov, dogodkov, tudi prioritete je vlada skrbno, dobro in pametno izbrala in je k vsemu temu pritegnila tudi države članice, tako da velikih težav z vodenjem Sveta EU ni. Mislim, da bo naša država nalogo opravila z odliko," je dejal poslanec. Opozoril pa je še, da ni vedno tako, da predsedovanje tako gladko poteka.  "Nekatere večje države imajo več težav z usklajevanjem pri sprejetju kakega pomembnega dokumenta ali sklepa, Slovenija pa se je pokazala kot dokaj spretna. Imamo prave ljudi na pravem mestu, ki se znajo pogajati in tudi dogovarjati in kolikor vem, bo Slovenija izpolnila prav vse svoje cilje in prioritete, ki si jih je zastavila," je zaključil dr. Milan Zver.