Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver v soočenju na Radiu Ognjišče: "Računamo na zmago na evropskih volitvah."

"Dokazali smo, da je Slovenija sposobna imeti gospodarsko rast in uravnotežen proračun," je v sredo, 14. maja, na soočenju na Radiu Ognjišče med drugim dejal podpredsednik Slovenske demokratske stranke in nosilec liste na volitvah v Evropski parlament.

Uvodoma je poudaril je veliko prednosti članstva Slovenije v Evropski uniji. "Na prvo mesto vedno postavim mir in pa varnost. Drugo je blaginja, tretje je živeti v skupnem kulturno-civilizacijskem prostoru, ki smo si ga od nekdaj želeli in smo ga pred desetimi leti prvič uresničili ter seveda, živeti v pravno-političnem in vrednostnem okviru normalnosti," je dejal.

Spomnil je, da je Slovenija neto prejemnica sredstev iz EU. "Z vsako finančno perspektivo prejemamo po nekaj milijard, prva finančna perspektiva je prinesla 4,2 milijardi, naslednja bo skoraj 3,2 milijardi, dodatno še skupna kmetijska politika ter razpisi na področju znanosti in industrije," je poudaril. Na vprašanje o načinu reševanja finančne krize je bil jasen. "Vsaka odgovorna vlada mora smiselno uporabljati vse razvojne resurse, ki jih ima. Slovenija ta hip nima svojega denarja, nima gospodarske rasti, nima dovolj drugih lastnih virov, ne rezerv, zato si je potrebno izposoditi denar," je dejal. "Obe levi vladi sta storili največjo napako v tem, da sta si izposojali drag denar na svetovnih finančnih trgih namesto, da bi uporabili mehanizme, ki so bili na voljo," je povedal. "Res pa je, da bi ti zahtevali reforme in ukrepe," je poudaril. Po njegovem Slovenija ta hip ne potrebuje samo denarja. "Potrebujemo predvsem reforme, ki bodo vzpostavile normalno stanje, da bomo lahko normalno preživeli in porabili toliko kot ustvarimo," je povedal.

O slovenskem dolgu je povedal: "Niso vse vlade enako zadolževale Slovenije. V letu 2007 smo prvič imeli proračunski presežek. Tudi v letu 2008 je bilo tako. Dokazali smo, da je Slovenija sposobna imeti dobro gospodarsko rast in uravnotežen proračun, skratka, doživeli smo dobo gospodarskega razcveta in ni razloga, da se to v prihodnosti ne bi ponovilo," je prepričan.

Glede zaposlovanja mladih in jamstvene sheme za mlade je povedal, da je Evropa v zadnjem sklicu parlamenta posvečala dovolj pozornosti mladim. "Kar dve od sedmih prioritet programa Evropa 2020 sta bili namenjeni mladim, ena je izobraževanje, druga pa zaposlovanje. Močno smo povečali vse proračunske postavke, ki so šle v prid mladim," je pojasnil. "Tudi za mlade kmete smo pripravili shemo, ki jim bo olajšala življenje in jih motivirala, da se bolj aktivno vključijo v kmetijstvo. Če hočemo zagotoviti večjo zaposljivost mladih moramo najprej ustvariti boljše šolstvo in reformirati trg dela," je dejal. Po njegovem je pri kmetijski politiki izvirni greh v tem, ker še vedno ne pustimo kmetom, da pridejo do svoje zemlje. "Zato, ker imajo kombinati in veliki sistemi lastninsko roko nad najbolj produktivno in plodno zemljo v Sloveniji. In ko se pogovarjam s kmeti, zlasti mladimi, pravijo, da so brez perspektive prav zaradi tega, ker ne morejo priti do zemlje," je povedal.

Evropski škofje so pred volitvami v Evropski parlament zapisali, da je zmernost ena od naravnih kreposti v srcu krščanske duhovnosti in da mora kultura zmernosti oblikovati socialno marketinško ekonomijo in okoljsko politiko. Naučiti se moramo živeti skromneje in obenem videti tiste, ki živijo v revščini in jim omogočiti pravičnejši delež. Na vprašanje, na čem naj temelji evropska socialno-ekonomska politika je odgovoril: "Na načelu solidarnosti. Na tej podmeni temeljita tako Evropska unija in kot tudi politika Evropske ljudske stranke, ki ji pripadamo. Katoliški družbeni nauk je od nekdaj imel močno socialno dimenzijo," je poudaril. Zanj je pomembna tudi strpnost: "Brez strpnosti ni sodobne demokracije. Brez elementarnega medsebojnega spoštovanja in sožitja moderne demokracije ni."

Poudaril je, da se zavzema za zaščito življenja od spočetja do smrti. "Ne morem sprejeti teze, da je splav človekova pravica oziroma svoboščina. Verjetno je za vsako mamico, ki to naredi, življenjska tragedija, za družbo pa je to družbeno zlo," je poudaril.

Razprava se je dotaknila tudi vprašanja verske svobode. "Prav bi bilo, če bi se Evropska unija še nekoliko bolj zavzela za kristjane," je poudaril.

Dotaknil se je tudi krize v Ukrajini. "Kremelj je šel v svojih zahtevah predaleč. Krši mednarodno pravo in ozemeljsko celovitost ukrajinske države. Svetovna skupnost je preveč mlačno reagirala, vključno z Evropsko unijo," je povedal. Po njegovem bi tako visoka predstavnica za zunanjo in varnostno politiko kot tudi Evropska unija v celoti morali odločneje reagirati.

Ob zaključku oddaje je dr. Milan Zver še dejal: "Slovenska demokratska stranka ima ekipo izkušenih ljudi. Računamo na zmago na evropskih volitvah." 

 

Audio posnetek soočenja lahko poslušate tukaj: http://radio.ognjisce.si/sl/154/aktualno/13790/.