Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver z mladimi obiskovalci v Evropskem parlamentu

Pred razpravo v Evropskem parlamentu o dediščini evropskega leta mladih se je dr. Milan Zver srečal z mladimi obiskovalci.

Evropsko leto mladih, ki smo ga obeleževali celotno leto 2022, je imelo sicer štiri glavne cilje: opozoriti na priložnosti, ki jih zeleni in digitalni prehod prinašata mladim; pomagati mladim, da postanejo aktivni državljani in državljanke; promovirati priložnosti za mlade in vključiti mladinsko perspektivo v politike Unije. Tako so se skladno s temi cilji,  v evropskem letu mladih odvijale konference, dogodki ter informacijske in promocijske kampanje, pri čemer so bili za organizacijo dejavnosti v posamezni državi članici odgovorni nacionalni koordinatorji. EU ima tudi sicer na voljo več možnosti vključitve mladih v programe.

Tako se mladi lahko vključijo v pobudo DiscoverEU, v evropsko solidarnostno enoto, vključijo se lahko v program Erasmus+, najbolj znan in uspešen program EU za podpiranje izobraževanja, usposabljanja, mladih in športa v Evropi. EU si, na primer, v okviru programa Ustvarjalna Evropa prizadeva tudi mladim evropskim umetnikom in ustvarjalcem zagotoviti več podpore ter tako prispevati k nadaljnjemu razvoju evropske kulture in identitete. Med najrazličnejšimi ukrepi za spodbujanje evropske umetnosti, kulture in medijev je tudi pobuda za spodbujanje mladih ustvarjalnih generacij. Za razvijanje ustvarjalnih, medkulturnih in komunikacijskih sposobnosti je namreč pomembno, da imajo mlade generacije dostop do kulture.  

Ob današnji razpravi v Evropskem parlamentu s komisarko Mario Gabriel so poslanci poskusili odgovoriti na vprašanje, ali je evropsko leto mladih izpolnilo svoje cilje. Pobude v okviru evropskega leta mladih je EU podprla z 8 milijoni evrov iz programa Erasmus+ in evropske solidarnostne enote. V tem letu so se začele tudi vodilne pobude na evropski ravni, kot je ALMA, za pomoč mladim, ki niso zaposleni, se ne izobražujejo ali usposabljajo, da najdejo pot do trga dela. Youth Hub je tisto spletno mesto, ki je na voljo v 24 jezikih in je zasnovano glede na potrebe mladih, »Youth Talks« pa platforma, s katero želi EU spodbujati dialog med mladimi in evropskimi odločevalci. Na evropski ravni smo imeli več kot 12.000 dogodkov, v Sloveniji 175.

"EU ponuja mladim številne priložnosti za pridobivanje znanja, spretnosti in kompetenc, predvsem preko Erasmus+ programov," je ob tem poudaril dr. Milan Zver.  "Z mladimi za mlade. #YouthUp", pa je še zapisal na družbenem omrežju.