Evropski parlament je danes v Strasbourgu potrdil najnovejše poročilo o izvajanju programa Erasmus+, ki ga dr. Milan Zver kot stalni poročevalec Parlamenta nadzira že skoraj deset let, torej skoraj dva polna parlamentarna mandata. Ker je ime Erasmus+ tradicionalno močno povezano s študentskimi izmenjavami, pogosto pozabljamo na ostale dele programa: že od leta 2014 Erasmus+ v celoti pokriva delovanje Evropske unije na področju izobraževanja, športa in mladih.
Erasmus+ je v osnovi izjemno dober program, je eden najbolj poznanih in najuspešnejših programov v EU. Samo v letu 2022 je bilo v aktivnosti mobilnosti vključenih okoli 1.2 milijona udeležencev, poleg tega je bilo izvedenih okoli 26.000 projektov, v programu pa je sodelovalo okoli 73.000 organizacij. Na izmenjave v tujino je šlo v tem letu okoli 14.000 Slovencev; prav toliko študentov, učencev in učiteljev je v istem obdobju prišlo v Slovenijo. V celotnem sedemletnem finančnem obdobju do leta 2027 bo v izmenjavah sodelovalo okoli 10 milijonov posameznikov, proračun za to obdobje pa presega dvakratnik proračuna celotne Slovenije.
Program se večinoma izvaja dobro, zato je dr. Zver na končnem glasovanju podprl poročilo. Kljub temu je izrazil razočaranje, ker njegov predlog glede Madžarske ni bil vključen v končno besedilo:
"Evropska unija krati madžarskim otrokom, študentom in raziskovalcem dostop do programov, do katerih imajo pravico, saj so državljani Unije in države članice, ki prispeva v evropski proračun. Vse, ki so za to odgovorni, sprašujem, ali so pozabili na evropske vrednote in načela? EU je trenutno na najnižji točki, odkar obstaja, in to se žal odraža tudi v specifičnih programih, kot je na primer Erasmus+. Trenutno imajo v tem programu turški študenti več pravic kot pa madžarski in to je izjemno problematično. Proti tej blokadi se borim že od konca 2022, ko jo je sprejel Svetu EU," je komentiral evropski poslanec.
Žal je večina Evropskega parlamenta glede Madžarske potrdila drugačen predlog, ki ponovno zlorablja mehanizem spoštovanja pravne države.
Erasmus+ bi moral ostati program, osredotočen na izobraževanje in spodbujanje evropske enotnosti, ne pa, da se uporablja kot politično orožje, ne glede na to, kakšen cilj zasledujemo. Izključitev skupine študentov ali raziskovalcev je kontra-produktivno in ima lahko negativne učinke na splošno kakovost izobraževanja in raziskovanja v EU ter lahko vodi do izgube dragocenih idej in inovacij.
Poročilo sicer prinaša pregled izvajanja programa Erasmus+ v prvih treh letih evropskega finančnega okvira. Program je izkazal tudi veliko odpornost v preteklih krizah – med pandemijo kovid in vojno v Ukrajini. Žal pa se še vedno sooča s težavami zaradi nedelovanja IT orodij, zapletenih administrativnih postopkov in premalo sredstev, ki bi pokrili dodatne stroške zaradi inflacije. Na vse te izzive je dr. Zver opozoril ter pozval tudi k dodatni podpori za mlade Evropejce, ki imajo manj priložnosti za sodelovanju v programu zaradi revščine, posebnih potreb itd.
Dr. Zver je obenem izrazil zadovoljstvo, da je uspel zaustaviti nekatere izjemno sporne predloge leve strani Evropskega parlamenta, kot je bil na primer predlog, da bi ilegalnim migrantom dajali dovoljenja za bivanje v EU samo zato, ker so se uspeli nekako vključiti v kakšen projekt pod okriljem Erasmus+ programa.