V obrazložitvi glasovanja o Programu nadzora Agencije ZDA za nacionalno varnost, organih nadzora v različnih državah članicah ter učinkom na temeljne pravice državljanov EU je dr. Milan Zver poudaril, da se strinja z osnovnim sporočilom poslanca Clauda Moraesa.
"Manj pa sem zadovoljen z razpravo, ki jo je poslanec Pirker pravilno označil za fantomsko. Jasno je, da kibernetska varnost postaja temeljna človekova pravica. In ni dvoma: potrebno je obsoditi kršitelje", je poudaril dr. Zver.
"Razprava se mi zdi enostranska. Če bi bile ZDA res tako učinkovite pri nadziranju navadnih državljanov in svetovno pomembnih politikov, potem bi zagotovo odkrili ruske načrte za invazijo na Ukrajino. Pa jih niso. Verjetno so jim umanjkale prave informacije, saj so dogodki na Krimu bili popolno presenečenje za ZDA, za EU in za Nato", je še spomnil dr. Zver.
"Jasno, obstajati mora politični nadzor nad obveščevalnimi agencijami, evropskimi in drugimi, vključno z ameriškimi. Naša civilizacija temelji in pade na svobodi posameznika. Po mojem mnenju predstavlja, tudi, ko govorimo o kibernetski varnosti, Vzhod veliko večjo nevarnost za Evropsko unijo, kot ga predstavlja Zahod (ki mu pripadamo)", je izpostavil dr. Zver.
"Odločno pa nasprotujem predlogom, da bi članica EU izdala azil nekomu, ki je opremljen z vohunskimi datotekami našel zatočišče v Rusiji. Nenazadnje bi to bilo v sedanjih razmerah popolnoma napačno sporočilo pro-evropskim silam v Ukrajini in demokratični javnosti v EU", je zaključil.