V torek, 16. junija 2015, je odbor za kulturo in izobraževanje Evropskega parlamenta podprl razširitev sistema geografskih označb Evropske unije na nekmetijske izdelke. Od slovenskih proizvodov bi se za evropsko zaščito lahko potegovali ribniška suha roba ali idrijska čipka, ki sta sicer že zaščiteni v skladu s slovenskim sistemom geografske označbe.Sistem bo vključeval izdelke, kot so na primer muransko steklo, češki bohemski kristal, škotski tartan, marmor iz Carrare, porcelan iz Meissnea, tapiserije iz Aubussona ter glasbene inštrumente.
Poročevalec politične skupine ELS/EPP za geografske označbe dr. Milan Zver je ob tem spomnil, da je "EU še posebej bogata z avtentičnimi izdelki, ki so plod lokalnega znanja in tradicionalnih metod izdelave ter pogosto izvirajo iz kulturne in družbene dediščine posameznega geografskega območja."
V Evropski uniji že več kot 20 let obstaja sistem geografskih označb za kmetijske proizvode, v Sloveniji so tako zaščiteni kraški pršut, prleška tünka, kranjska klobasa, slovenski med in drugi proizvodi.
Lani je Evropska komisija predlagala razširitev sistema na nekmetijske proizvode in o tem predlogu trenutno odloča Evropski parlament. Enotni sistem za zaščito nekmetijskih proizvodov bo potrošnike bolje obveščal o pristnosti izdelkov, prispeval bo k povečanju privlačnosti posameznih regij, spodbujal turizem ter preprečeval zavajanje potrošnikov in ponarejanje. Še posebej bo koristen za mala in srednja podjetja ter posamezne proizvajalce izdelkov ročne obrti in drugih tradicionalnih predmetov.
Dr. Milan Zver je izrazil zadovoljstvo, ker je bil dokument na odboru potrjen soglasno in je poudaril "pomen ohranjanja tradicionalnega znanja in spretnosti v Evropi ter velik gospodarski potencial, ki bi ga imel evropski sistem geografske zaščite."