Dr. Milan Zver podpira prizadevanja Komisije, še posebej zaradi odpravljanja pomanjkanja strokovno usposobljene delovne sile v specifičnih gospodarskih sektorjih.
Evropska komisija želi s programom znanj in spretnosti za Evropo, ki ga je predstavila v petek, 10. junija 2016, zagotoviti, da bi ljudje že od mladih let pridobivali širok nabor znanj in spretnosti ter da bi človeški kapital Evrope kar najbolje prispeval k zaposljivosti, konkurenčnosti in rasti v Evropi.
Komisija tako poziva države članice, da izboljšajo kakovost znanj in spretnosti ter jih uskladijo s potrebami trga dela. Za pomoč pri doseganju teh ciljev bo v naslednjih dveh letih uvedla deset ukrepov, med katerimi se bodo nekateri začeli uvajati že danes. Ti so: jamstvo za znanja in spretnosti za pomoč nizkoizobraženim odraslim, da pridobijo minimalno bralno, matematično in digitalno pismenost ter napredujejo proti srednješolski izobrazbi. Pregled evropskega ogrodja kvalifikacij za boljše razumevanje kvalifikacij in boljšo uporabo vseh razpoložljivih znanj in spretnosti na evropskem trgu dela, "koalicija za digitalno pismenost in delovna mesta", ki bo združila države članice in deležnike s področja izobraževanja, zaposlovanja in industrije za dvig digitalne pismenosti delovne sile v Evropi, okvir za sektorsko sodelovanje na področju znanj in spretnosti, da se izboljšata zbiranje in obdelava podatkov o znanjih in spretnostih ter odpravi pomanjkanje strokovno usposobljene delovne sile v specifičnih gospodarskih sektorjih.
V drugi polovici leta in prihodnje leto pa se bodo izvajali sledeči ukrepi: "orodje za profiliranje znanj in spretnosti državljanov tretjih držav" za pomoč pri zgodnjem opredeljevanju in profiliranju znanj in spretnosti ter kvalifikacij prosilcev za azil, beguncev in drugih migrantov, revizija okvira Europass, da bodo ljudje lažje in enostavneje predstavili svoja znanja in spretnosti ter v realnem času dobili koristne informacije o potrebah in trendih na področju znanj in spretnosti, prizadevanja, da poklicno izobraževanje in usposabljanje postaneta prva izbira, in sicer z več priložnostmi za učenje skozi delo v poklicnem izobraževanju in usposabljanju ter spodbujanjem boljše vidnosti dobrih rezultatov te vrste izobraževanja in usposabljanja na trgu dela. In še: pregled priporočila o ključnih kompetencah, da se več ljudem pomaga pridobiti temeljna znanja in spretnosti, potrebne za delo in življenje v 21. stoletju, s posebnim poudarkom na spodbujanju podjetnosti in inovativnosti, pobuda za spremljanje diplomantov, da se izboljša zbiranje informacij o napredku diplomantov na trgu dela, predlog za temeljitejšo analizo in izmenjavo najboljših praks za učinkovito reševanje vprašanja bega možganov.
Študije kažejo, da ima 70 milijonov Evropejcev težave z branjem in pisanjem, še več pa jih ima težave z matematično in digitalno pismenostjo. Po drugi strani veliko Evropejcev, zlasti visoko usposobljenih mladih, opravlja delo, ki ne ustreza njihovim sposobnostim in ambicijam. Hkrati 40% evropskih delodajalcev pravi, da ne morejo najti ustrezno usposobljenih delavcev. Predlagani evropski program znanj in spretnosti zato obravnava tri pomembne izzive gospodarstva, ki so usklajevanje znanj in spretnosti s potrebami trga dela, nezadostna preglednost znanj, spretnosti in kompetenc ter težavno predvidevanje napovedanih znanj in spretnosti.
Celotno sporočilo je na voljo tukaj, dodatne informacije pa tu.