Nahajate se tukaj

Milan Zver vošči ob mednarodnem dnevu žena

Drage žene! Letos obeležujemo stoto obletnico prvega praznovanja mednarodnega dneva žena. To priložnost tako izkoriščam, da vam, drage dame, iskreno voščim ob vašem prazniku. Cilj mednarodnega dneva žena je opozoriti in zahtevati enakovredno obravnavo in primerljive priložnosti za delo in življenje predstavnikov obeh spolov.

V Evropski uniji živi 250 milijonov žensk. V zadnjih 50-ih letih se je njihov položaj bistveno izboljšal. Načelo o enakopravnosti, ki ga določajo evropske pogodbe, se v državah članicah uresničuje na številnih področjih. Kljub temu pa na žalost še zmeraj obstajajo precejšnje razlike med spoloma. Te razlike se denimo kažejo v plačah, saj ženske zaslužijo manj kot moški. Nadalje je nizek delež zaposlenih žensk, pa tudi na vodilnih položajih bi jih lahko bilo več. Omeniti velja tudi nasilje nad ženskami, pa tudi to, da v Evropi kar 17 % žensk živi v revščini. V številnih drugih regijah sveta je žal pravni in družbeni položaj žensk še veliko slabši kot v Evropi.

Evropski parlament se nenehno bori proti diskriminaciji žensk, tako v Evropi kot izven nje. Dejavnosti na tem področju v Uniji vključujejo akcijski program za enakopravnost, boj proti trgovanju z ženskami in prizadevanja za večjo udeležbo žensk v javnem življenju. Leta 1984 je bil ustanovil  tudi poseben parlamentarni odbor, ki je pristojen za boljše spoštovanje in uveljavljanje enakopravnosti med spoloma in pravice žensk. V odboru za kmetijstvo, sem za našo politično skupino odgovoren jaz, da spremljam in opozarjam na enakopravnost žensk v tem sektorju. Nagrado Saharov za svobodo misli je Parlament že večkrat podaril osebam, ki so se borile proti zatiranju žensk. V okviru evropske razvojne pomoči pa se Parlament zavzema za enakopravnost in upoštevanje pravic žensk ter podpira borke za pravice žensk po svetu.

Pobudo za ta praznik je dala nemška socialistka Clara Zetkin leta 1910, prvič pa so ga praznovali leta 19. marca 1911 v Avstriji, Nemčiji, Švici in na Danskem. Po letu 1917 praznujemo dan žena 8. marca. S praznikom se spominjamo tudi požara v Tovarni Triangle, kjer je leta 1911 v New Yorku izgubilo življenje preko 140 žensk. Tudi v Sloveniji smo leta 1911 obeležili ta dan, in sicer v Trbovljah. Svojevrstni prelom pa se je v Sloveniji zgodil že leta 1897, ko je začel izhajati prvi časopis za ženske – Slovenka, leto kasneje pa je bilo ustanovljeno prvo žensko društvo. Leta 1906 je Marija Urbas kot prva Slovenka doktorirala iz filozofije.V kasnejši zgodovini sta se vloga in pomen žensk tudi v slovenski družbi močno izboljšala.

Letošnji jubilejni mednarodni dan žena pa je tudi priložnost za temeljit razmislek, kako naprej. Kljub 100 letnim aktivnostim na tem področju nas namreč in  doseženemu napredku je pred nami še kar nekaj izzivov, ki jih bo treba premagati, da bi izboljšali položaj žensk v sodobni družbi in zagotovili njihovo dejansko enakopravnost.