Nahajate se tukaj

Mladi so danes vse bolj ''priklopljeni'' na svet - spletni klepet na pomurec.com

Evropski poslanec dr. Milan Zver se je včeraj v živo iz Bruslja oglasil v spletnem klepetu na strani pomurec.com. Klepet je potekal v sklopu projekta EVROPA 2020, tema pogovora je bila pobuda Mladi in mobilnost, izogniti pa se ni bilo moč niti aktualnim vprašanjem o političnem dogajanju v Sloveniji.

Klepet je dostopen na http://www.pomurec.com/com/klepet/6377/

V nadaljevanju objavljamo klepet v celoti:

 

Urednistvo_Pomurec:


Spoštovane bralke, spoštovani bralci, prijeten pozdrav. V današnjem klepetu v živo v sklopu projekta Evropa 2020 gostimo dr. Milana Zvera, poslanca v Evropskem parlamentu, ki se nam bo "oglasil" iz Bruslja. G. Zver, lep pozdrav iz Prekmurja. Lahko začnemo?

 

 

Urednistvo_Pomurec:

 


G. Zver, smo pripravljeni?

MILAN ZVER:


Smo.

Gost - _tis:


lep pozdrav v Bruselj, g. Zver. Opažam, da slovenska mladina premalo izkorišča evropske povezave in s tem tudi imajo nek omejen pogled na dogajanje doma in v družbi. Kako bi jim odprli hitreje ta vrata in da bi s tujine prinesli nazaj evropski in demokratični pogled na dogajanje v družbi? to mislim, da je samo eden izmed nujnih pogojev da se slovenska mentaliteta spremeni.. Hvala za odgovor!

MILAN ZVER:


Kar drži. Znano je, tako kažejo raziskave, da so tisti mladi, ki so se kdaj udeležili učne ali delovne mobilnosti, bolj konkurenčni tako na trgu dela kakor tudi pri vključevanja v družbo. Tudi v šoli so ddobri. V tujini pridobivaš izkušnje, pa tudi dodatne kulturne orientacije, ki jih dela tudi bolj tolerantne. To torej, kar danes najbolj potrebujemo.

Gost - Mitsterious_girl:


Spoštovani, zanima me, katere so študijske smeri, ki bodo mladim v prihodnosti zagotovile (boljšo) zaposlitev v Evropi?

MILAN ZVER:


Mislim, da bodo v prihodnosti v tako družbi nasploh kot v gospodarstvu posebej najbolj vrednoteni poklici s področja naravoslovja, tehnike in zlasti informacijsko komunikacijskih tehnologij. To je točno to, kar tudi Slovenija ta hip najbolj potrebuje.

Gost - kricac_80:


verjetno imate tudi sami stik z mladimi pri vašem delu,...kakšne razlike opažate med tistimi v tujini in našimi?kje so "omejitve" pri nas?

MILAN ZVER:


Res je, z mladimi imam kot evroposlanec veliko stikov. Sem član odbora CULT, ki je tudi zadolžen za mladinsko politiko. Ravno včeraj smo imeli srečanje z Evropskim mladinskim forumom. Mladi so bili kritični do statusa vajeništva in delovne prakse. Delodajalci namreč ne plačujejo ali zelo malo. Mladi to razumejo kot izkoriščanje, kar v nekem smislu tudi je.

mali_princ:


Kako mlade prepričati, da je izobraževanje pomembno, če pa dan danes veliko več kot znanje pri zaposlitvi pomenijo poznanstva?

MILAN ZVER:


še dodatek k zgornjemu odgovoru: Kakšnih velikih razlik med mladimi v Sloveniji in onimi iz drugih držav ni. Seveda se razlikujejo med seboj, a bi težko rekli, da gre za kakšne velike razlike. Mladi so danes vse bolj ''priklopljeni'' na svet!, in to jih v kulturnem smislu zbližuje.

MILAN ZVER:


Poznanstva so na žalost še pomembna, kadar gre za zaposlovanja v javnem sektorju. Tam, kjer pa odloča trg, pa morate biti konkurenčni, če želite kaj doseči. Konkurenčni pa ste lahko, če imate sposobnosti, to so strokovne kompetence, veščine in vrline. Največ tega si pa lahko pridobite v izobraževalnem procesu. Zato se splača šolati se:)

Gost - d:


je evropska izkušnja dobrodošel "pogoj" za mlade da se iz njihov glav hitreje "počisti" socialistična mentaliteta, ki nas še vedno žre na preveč področjih?

MILAN ZVER:


Kultura je zapletena zadeva, kulturni vzorci se težko spreminjajo. Nekdo je rekel, da se politični sistem lahko spremeni v treh tednih, gospodarski v treh letih, kulturni pa v treh generacijah. A seveda ni tako. Generacija se od generacije razlikuje. Tisto, kar je zaznamovalo nas starejše, se v celoti ne reproducira na mlade. Zato se mladi, kljub temu da so povezani z generacijami, ki so živele pod socializmom, ne morejo izgovarjati, da so ujeti v nekakšni začarani kletki starih, podedovanih vzorcev mišljenja in vedenja. Ostanki pa seveda so še, to imate prav!

Gost - SK:


Spoštovani, da ne bi bila vsa vprašanja politična, bi Vas rad vprašal nekaj drugega. Pred časom ste se mudili v Moravskih Toplicah, pri tamkajšnjem županu, tako da kar redno zahajate v našo pokrajino. Kako se Vam zdi Prekmurje? Bi "na stara leta" živeli tu? Ali je po eni strani boljše, da smo bili do sedaj zapostavljeni s strani LJ in zato drugače jemljemo življenje, kot drugje v Sloveniji? Hvala za odgovor :)

MILAN ZVER:


Po očetu sem tudi Prekmurec. Rad zahajam v Prekmurje. To okolje mi je všeč. Ko sem bil majhen, sem precej časa preživel v Prekmurju. Ta regija je nekaj posebnega, v kulturnem, socialnem in antropološkem smislu. Imam izkušnje, da so tu ljudje veliko bolj povezani, da vlada večja solidarnost med njimi. Čeprav sem zadovoljen tudi tam, kjer sem, bi prav lahko na stara leta živel v Prekmurju in na primer hodil na tekme Mure. In odlično jedel:)

Gost - gere:


Pozdravljeni,...

Gost - gere:


Glede na padec vlade je verjetno, da se bo v nekaj mesecih formirala vlada z SDS-om na čelu. Ali bi rajši postali minister za šolstvo (ali keri drugi resor) ali ostali evroposlanec?

MILAN ZVER:


Še dobro, da to ni politično vprašanje:) Je pa ta hip najbolj aktualno. Kar se mene tiče, bo odločalo več dejavnikov: 1. družina, 2. stranka in 3. jaz. Toliko o moji osebni avtonomiji:)

Gost - sacrifice:


Pozdrav! naj si dovolim malo se odmakniti od teme-zanima me kako gledate na padec vlade v SLO in kako so ga sprejeli v Evropskem parlamentu;kakšni so prvi odzivi?lep pozdrav v Bruselj!

Urednistvo_Pomurec:


Še malo bomo ostali pri aktualnih stvareh torej :) ...

MILAN ZVER:


Hvala za pozdrave. Danes zjutraj sem na sestanku skupine Evropske ljudske stranke kot vodja slovenske delegacije na kratko predstavil situacijo. Vsi so bili zadovoljni, seveda pa v drugih dvoranah, kjer so zasedali drugi, pa verjetno ne. Zaenkrat nisem nikogar videl, da bi kdo jokal...:)

Urednistvo_Pomurec:


Zdaj se vračamo nazaj na temo mladih ...

Gost - dinart:


spoštovani! zanima me vaše mnenje glede tega da bi v slovenskih šolah postalo obvezno, da se učenci učijo angleškega in nemškega jezika od 1. razreda šole pa ves čas fakultete. Mislim, da nam to manjka in bi na ta način lahko lažje mlade spravili do tega, da več grejo v tujino. Kaj pravite?

MILAN ZVER:


Ja, učenju dveh tujih jezikov bomo v prihodnje dali večjo pozornost. Seveda pod pogojem, da zmagamo na volitvah. Zdaj govorimo že tako, kot da je padec Pahorjeve vlade že prinesel nam zmago. To seveda ne drži. Močno se bomo morali potruditi, da zmagamo tako, kot si želimo: to je z ustrezno večino.

Gost - janez75:


Delež brezposelnih mladih ljudi je čedalje večji, saj se starejšim ne mudi v penzijo, ker zaslužijo veliko več z delom, kot pa ko bi bili upokojeni. Kako preprečiti tovrstne "zlorabe" položaja?

MILAN ZVER:


Kar se javne uprave tiče, tu ne bo problem. Sprejeti je treba le ustrezno zakonodajo. Sicer pa bi si jaz želel, da vsi čim več delajo, kajti le delo prinaša varnost in vse ostale dobrobiti življenja. Za to pa rabimo gospodarsko rast in nova delovna mesta. In temu se bo morala posvetiti nova vlada. Delež mladih brez službe v Evropi narašča, na žalost v Sloveniji še hitreje.

Gost - andrejka:


Kako naj pridemo mladi do zaposlitve, če delodajalci zahtevajo izkušnje, ki pa jih ravno zaradi tega, ker po končanem izobraževanju ne dobimo službe, ne moremo pridobiti?

MILAN ZVER:


To je najtežje vprašanje pri zaposlovanju mladih tudi v drugih državah. Ravno včeraj je Evropski mladinski forum protestiral proti razmeram na področju vajeništva. Mislim, da bi lahko država finančno podprlaiskalce prve zaposlitve.delodajalce ali pa mlade neposredno, ki bi vstopali na trg delovne sile.

Urednistvo_Pomurec:


Imamo še dve vprašanji, potem pa bomo počasi končali s klepetom ...

Eko:


Katere konkretne ukrepe bi morala sprejeti država, da bi mladim omogočili lažji prehod iz šole k delu?

MILAN ZVER:


Najprej jih je treba usmerjat (in predvsem dobro informirat) pri izbiri šole in programa. Nato jih je dolžna opremiti s kompetencami, ki jih trg oziroma družba potrebuje. Kot zadnje: lahko sofinancira del stroškov njihove prve zaposlitve.

Gost - NiNaJa:


Jaz pa mislim, da se preveč govori o odgovornost mladih za prihodnost. Imam občutek-sploh v Sloveniji, da ste ravno vi "starejši" tisti nosilci odgovornosti, ki delite mlade na leve in desne in jih po nepotrebnem obremenjujete s preteklostjo (ne vsi seveda!) ampak tisti taglavni. Se vam ne zdi, da bi najprej nekaj evropskega duha demokratičnosti in napredka v razmišljanju moralo zapihati ravno skozi glave nekaterih slovenskih politikov?

MILAN ZVER:


Ne morem z gotovostjo zatrditi, da nimate prav!:)

Urednistvo_Pomurec:


S tem odgovorom smo tudi prišli do konca današnjega klepeta v živo. Hvala, spoštovane bralke in bralci, za vprašanja, vam, dr. Zver, pa hvala za sodelovanje v klepetu. Prijeten pozdrav iz Prekmurja in se vidimo na kakšni tekmi Mure 05 :).

MILAN ZVER:


Hvala tudi Vam in vsem sodelujočim!