Nahajate se tukaj

"Nehajte zavlačevati!" Komisarka za preglednost pod pritiskom, naj objavi ključne slovenske dokumente

Vera Jourová  Foto: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

V nadaljevanju objavljamo prevod prispevka, ki je bil objavljen v The European conservative. The European Conservative je vodilna evropska konservativna publikacija v angleškem jeziku o filozofiji, politiki, umetnosti in sodobnih zadevah. Poleg priznane četrtletne tiskane revije The European Conservative na spletni strani dnevno objavlja novice in analize, komentarje, intervjuje in recenzije ter preiskovalna poročila. Prispevek je pripravil Robert Semonsen.*

 

Ali je evropska komisarka Vera Jourova vplivala na odločitev ustavnega sodišča, ki je slovenski vladi omogočila prevzem javne radiotelevizije? Vodilni predstavniki prej vladajoče Slovenske demokratske stranke (SDS), vključno z evropskim poslancem dr. Milanom Zverom, menijo, da je zelo verjetno, da je to storila - in da Komisija morda poskuša to prikriti.

Urad evropskega varuha človekovih pravic, ki ga lahko imenujemo tudi za nadzornika različnih institucij EU, je ta teden Evropsko komisijo pozval, naj predloži dokumente v zvezi z obiskom komisarke za preglednost Vere Jourove v Sloveniji leta 2023. Komisarkino področje dela je, kot bomo videli v nadaljevanju, očitno groteskno napačno poimenovano.

Evropski poslanec dr. Zver je v komentarju, ki ga je ekskluzivno podal za The European Conservative, dejal: "Odločitev evropske varuhinje človekovih pravic predstavlja pomemben mejnik pri izboljšanju preglednosti institucij EU. Netransparentnost in sporna ravnanja, ki jih izkazuje komisarka Vera Jourova, so nesprejemljivi in se ne smejo več ponoviti."

Zahteva  evropske varuhinje človekovih pravic je odgovor na pritožbo, ki jo je poslanec dr. Milan Zver vložil prejšnji mesec. V pritožbi dr. Zver Komisiji očita, da je namerno netransparentna, ker je zavrnila objavo dokumentov, povezanih s sestankom komisarke Jourove z Matejem Accettom, predsednikom slovenskega ustavnega sodišča, marca 2023 - sestankom, za katerega se sumi, da je levo usmerjeni slovenski vladi utrl pot do čistke vseh drugače mislečih iz edine javne radiotelevizije v državi.

Peter Šuhel, mednarodni sekretar Slovenske demokratske stranke (SDS), pravi, da je bila z zadnjimi ravnanji grobo kršena ustava, in obtožuje Komisijo, da so standardi, ki jih uporablja za nacionalne vlade, v katerih vladajo konservativci, kot je madžarska, in tiste, v katerih vladajo njene leve zaveznice, kot je slovenska, zelo različni. "Če bi vlada nekdanjega premiera Janeza Janše storila kaj podobnega, kot si privošči Golobova vlada, bi Evropska komisija takoj sprožila postopek po 7. členu," je dejal Šuhel za The European Conservative.

Evropski poslanec dr. Milan Zver sicer Komisiji očita, da "namerno zavlačuje, da bi preprečila, da bi Jourova odgovarjala za svoja dejanja", preden se ji maja 2024 izteče mandat.

Kot je The European Conservative že poročal, je dr. Milan Zver 7. marca 2023 pri Komisiji prvič vložil zahtevo za dostop do dokumentov, potem ko se je v javnosti razkrilo sovpadanje obiska Jourove na slovenskem ustavnem sodišču z njegovo odločitvijo glede zakona o RTV. Šele čez dva meseca je Komisija odgovorila dr. Zveru na njegovo zahtevo, a z močno redigiranim poročilom o misiji Jourove. Poročilo ni vsebovalo nobenih zahtevanih informacij. Dr. Milan Zver je nato takoj vložil zahtevek za objavo neredigiranega poročila, zahtevo za zapisnik sestanka med Jourovo in Accettom, ter vso interno komunikacije v uradih Komisije, kabinetu Jourove in ustavnega sodišča glede omenjenega obiska.

V naslednjih devetih mesecih je Evropska komisija štirikrat podaljšala rok za odgovor na zahtevo za informacije, s čimer je kršila predpise EU o dostopu javnosti do dokumentov Evropske komisije. Evropski poslanec dr. Milan Zver je zato celotno dokumentacijo o primeru predložil varuhinji človekovih pravic.

Urad varuhinje človekovih pravic je Komisijo pozval k predložitvi zahtevanih dokumentov najkasneje do 29. januarja, poleg tega pa je navedel, da bo pregledal tudi vse interne dokumente Komisije EU, ki sodijo v okvir srečanja Jourove s predsednikom slovenskega ustavnega sodišča.

To nakazuje, da tudi evropska ombudsmanka meni, da ravnanje Komisije pomeni morebitne nepravilnosti pri njenem delovanju.

Evropski poslanec dr. Milan Zver je za The European Conservative povedal: "Nujno je, da Komisija spoštuje odločitev evropske ombudsmanke in razkrije vse pomembne notranje dokumente, zlasti zapisnik z misije Jourove v Sloveniji. Takšna preglednost je ključna za odpravo vseh dvomov o njenem vplivu na odločitev ustavnega sodišča. Zagotavljam vam, da si bom še naprej prizadeval za pridobitev teh dokumentov, tudi če bo za to potrebna uporaba dodatnih pravnih sredstev proti Veri Jourovi."

Šuhel, ki je bil vodja kabineta nekdanjega predsednika vlade Janeza Janše, je izpostavil hitrost, s katero se je varuhinja človekovih pravic odzvala na pritožbo evropskega poslanca.  "Resnost prekrškov Jourove in Komisije je bila tolikšna, da je varuhinja človekovih pravic hitro posredovala. Potrebovala je namreč manj kot mesec dni, da je naročila objavo ustreznih dokumentov," je Šuhel povedal za The European Conservative. "Ta dogodek je pomembna zmaga dr. Milana Zvera in nazorno kaže na njegovo neomajno predanost preglednosti."

 

 

 

*Robert Semonsen je politični novinar pri časopisu The European Conservative. Njegovi prispevki so bili objavljeni v različnih novicah v angleškem jeziku v Evropi in Ameriki. Izobraževal se je na področju bioloških in medicinskih znanosti.

 

Foto: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com