Evropski parlament je z veliko večino sprejel poročilo o novih tehnologijah in odprtih izobraževalnih virih - s 544 glasovi za in 41 proti. Evropski poslanec dr. Milan Zver je vodil pogajanja v imenu skupine ELS.
"Uporaba novih tehnologij in odprtih izobraževalnih virov spodbuja gospodarsko rast v EU in hkrati uporabnikom omogoča večjo učinkovitost in konkurenčnost na trgu dela, " je izpostavil dr. Zver.
Nove tehnologije in odprt izobraževalni viri lahko bistveno prispevajo k začetku procesa vseživljenjskega učenja ter doseganju ciljev strategije Evropa 2020. Podatki kažejo, da je trenutno 63 % 9-letnikov brez visoko-digitalno opremljene šole, ki jo obiskujejo, in da le 20 do 25 % študentov poučujejo digitalno samozavestni in kompetentni učitelji.
Povečana uporaba digitalnih virov v izobraževalnih sistemih je pomembna, saj mladim omogoča, da absorbirajo novo znanje na inovativen način. Podatki v Evropi kažejo, da je uporaba spleta del otroških aktivnosti že od zelo mladih let (od 7 do 9); 15-16 letniki pa porabijo povprečno 118 minut na dan na internetu. Uporaba novih tehnologij omogoča učenje v različnih okoljih, zaradi česar študenti lažje sodelujejo med seboj, hkrati pa je učni proces bolj prilagojen posamezniku.
Poleg tega povečanje števila izobraževalnih programov in drugih izobraževalnih virov, ki so na voljo brezplačno na spletu, pomaga zagotoviti kakovostno izobraževanje za mlade, kar je izredno pomembno glede na visoko stopnjo brezposelnosti med mladimi.
"Odprti oziroma prosto dostopni izobraževalni viri predstavljajo izjemne priložnosti za prihodnost izobraževanja in izmenjavo koristnih informacij. To je področje, ki bi ga morali zakonodajalci pozorno spremljati, da se zagotovijo pravila, ki bodo poštena do vseh zainteresiranih strani, zlasti za pomoč končnemu uporabniku - znanja željnim Evropejcem," je zaključil dr. Milan Zver.