Nahajate se tukaj

Nove tehnologije in odprti izobraževalni viri za večjo konkurenčnost EU in boljšo zaposljivost mladih

Odbor za kulturo in izobraževanje v Evropskem parlamentu je danes glasoval o poročilu o novih tehnologijah in odprtih izobraževalnih virih. Poslanci so brez glasu proti sprejeli poročilo.

Zver je kot poročevalec za svojo politično skupino (ELS) ob tem poudaril, "da uporaba novih tehnologij in odprtih virov v izobraževanju spodbuja gospodarsko rast v Evropski uniji, uporabnikom pa omogoča večjo uspešnost v procesu izobraževanja in večjo konkurenčnost na trgu dela ".

Nove tehnologije in prosto dostopni učni viri lahko znatno prispevajo k udejanjanju vseživljenjskega učenja in doseganju ciljev strategije Evropa 2020. Pogostejša raba digitalnih virov znotraj izobraževalnih sistemov je pomembna, saj mlade na inovativen način spodbuja k črpanju novih znanj. Uporaba novih tehnologij omogoča učenje v raznolikih okoljih, zaradi česar je med učenci lažje spodbuditi sodelovanje, učni proces pa je bolj prilagojen posamezniku.

Velik porast števila izobraževalnih programov in drugih virov, ki so prek spleta na voljo kot prosto dostopni učni viri, lahko pomaga zagotoviti kakovostno izobraževanje za mlade, kar je izjemnega pomena glede na visoko stopnjo brezposelnosti med mladimi.

Dr. Zver je ob tem še povedal, da se pri tem poročilu zavzema za uravnotežen pristop. Tako kot drugje moramo tudi v izobraževalnem sektorju slediti vse večji digitalizaciji življenja in izkoristiti prednosti novih tehnologij. Obenem moramo upoštevati tudi  nekatere raziskave, ki opozarjajo pred uporabo novih tehnologij pri otrocih mlajših od 2 let. Ne smemo zanemariti pomena tradicionalnih metod in ne smemo pozabiti na zdravje mladih in otrok.

Kot pravi dr. Zver, se bo zdaj zavzemal, da za odločitev odbora dobi podporo tudi na aprilskem plenarnem zasedanju.