"Ravnanje slovenske vlade, ki Evropskemu parlamentu ni želela predložiti informacij v povezavi s svojim delovanjem na področju izogibanja davkov in zagotavljanja večje davčne preglednosti, je neodgovorno. Tako obnašanje škodi ugledu Slovenije v Evropi, saj smo ob Bolgariji in Danski ena redkih držav članic, ki sporoča, da nas rešitev te problematike ne zanima", je v torek, 22. septembra, neodzivnost slovenske vlade komentiral podpredsednik Slovenske demokratske stranke in vodja slovenske delegacije v Evropski ljudski stranki v Evropskem parlamentu dr. Milan Zver.
"Četudi so davčne prakse držav članic v skladu z zakoni, to ne pomeni, da so tudi pravične. Zaradi slabega sodelovanja in nepregledne davčne politike države članice med drugim izgubljajo prihodke", je dejal dr. Zver.
"Slovenija mora biti ena izmed tistih držav Evropske unije, ki si aktivno prizadeva za to, da bi se vprašanje nepravičnega in nepreglednega davčnega poslovanja čim prej rešilo. Zato pozivam ministra Mramorja, da nastopi pred preiskovalnim odborom za davčne odločbe v Evropskem parlamentu in pojasni vlogo Slovenije v boju proti davčni nepreglednosti", je bil jasen dr. Zver.
Burkhard Balz, predstavnik skupine Evropske ljudske stranke v odboru za davčne odločbe v Evropskem parlamentu, je ob tem dodal: "Vlade, ki niso pripravljene posredovati informacij o svojih davčnih praksah, nekaj skrivajo, jih rešitev te problematike ne zanima, ali pa oboje."
Odbor za davčne odločbe v Evropskem parlamentu je z namenom oceniti stanje davčne politike in delovanja držav članic na tem področju že aprila letos vse države EU pozval, naj predložijo informacije v zvezi s svojimi davčnimi praksami. Med drugim je odbor slovensko vlado prosil, da: predloži seznam vseh izdanih davčnih odločb od leta 1991 naprej; razkrije, kaj dela za to, da bi izboljšala preglednost na področju korporativnih davkov in sporoči, ali spoštuje evropski pravni red v povezavi z davčno tematiko. Slovenska vlada vse do danes teh informacij Evropskemu parlamentu ni posredovala.