Marca letos so evropski poslanci sprejeli resolucijo o napredku Makedonije na njeni poti v EU. V resoluciji so pozvali k čimprejšnji določitvi datuma za začetek pristopnih pogajanj s to državo, ki na to čaka že od decembra 2005, ko je dobila status kandidatke za članstvo v EU.
Danes pa je v Evropskem parlamentu potekalo srečanje delegacije pri skupnem parlamentarnem odboru EU-Makedonija. Kot polnopravni član delegacije se je srečanja udeležil tudi dr. Milan Zver, sodeloval pa je tudi pri pripravi resolucije, ki je bila rezultat srečanja.
Dr. Zver je v razpravi izpostavil predvsem zaplet okrog imena: "Obstoječega stanja ne moremo in ne smemo več tolerirati, saj škoduje državi in celotni regiji. Obe strani pozivam, da sta, kolikor je le možno, konstruktivni. Verjamem, da sta makedonska vlada in ljudstvo naredila v vseh teh letih dovolj in sta pokazala vsem v regiji in v Evropi pripravljenost na sodelovanje in sposobnost, da se spopadeta z izzivi."
Dr. Zver je omenil tudi nedavno razsodbo Meddržavnega sodišča v Haagu (ICJ), ki je konec lanskega leta razsodilo, da je Grčija zaradi blokade Makedonije pri vstopu v NATO leta 2008 kršila mednarodno pravo.
"Pozivam obe strani, naj v celoti izvajata priporočila sodbe in pozivam Evropsko komisijo in Svet, da pomagata pri ustvarjanju pogojev za izvajanje te sodbe. Spoštovanje prava je namreč eno izmed temeljnih evropskih načel.
Prepričan sem, da bo zaradi makedonskega napredka pri izvajanju reform Evropska komisija v naslednjem poročilu ponovno predlagala začetek pristopnih pogajanj. Potem, ko je Makedonija 7 let kandidatka in po nekaj zaporednih predlogih za začetek pogajanj, mora EU pokazati odgovornost in dopustiti, da država naredi korak naprej v pristopnem procesu. Bilo bi obžalovanja vredno, če Evropa ne bi podala pozitivnega odgovora. Državljanov Makedonije ne smemo ponovno pustiti na cedilu".