Nahajate se tukaj

Za pravično vajeništvo v Evropski uniji

V mnogih državah članicah Evropske unije se pogosto dogaja, da delodajalci izkoriščajo mlade, ki se izobražujejo ali vstopajo na trg delovne sile. Plačujejo jih malo ali pa sploh ne, pogosto jih uporabljajo namesto redne delovne sile.

Dr. Milan Zver se je včeraj udeležil srečanja z naslovom Towards Europe-wide Quality Standards for Internships and Apprenticeships. Srečanje je v Evropskem parlamentu organiziral Evropski mladinski forum, med drugim pa se ga je udeležila tudi Vesna Miloševič iz Mladinskega sveta Slovenije. Člani foruma so skupaj z evropskimi poslanci pred nekaj meseci namreč  pripravili osnutek Evropske listine o praksah in vajeništvu, včerajšnje srečanje pa je bilo namenjeno izmenjavi mnenj o nastajajočem dokumentu.

Mladi so se zavzeli za bolj pravično vajeništvo in delovno prakso v Evropski uniji. V mnogih državah se namreč pogosto dogaja, da delodajalci izkoriščajo mlade, ki se izobražujejo ali vstopajo na trg delovne sile. Plačujejo jih malo ali pa sploh ne, pogosto jih uporabljajo namesto redne delovne sile.

Dr. Milan Zver je na srečanju opozoril na dejstvo, da evropske ustanove posvečajo vedno več pozornosti mladim. To se nenazadnje vidi tudi v vodilnih pobudah strategije Evropa 2020. Ena izmed njih je Mladi in mobilnost in za Evropski parlament je poročilo na to temo letos pripravil prav dr. Zver. Na srečanju je o pobudi Mladi in mobilnost povedal, da je bila od vsega začetka mišljena kot t.i. spin-up strategija, ki naj vpliva na države članice, da okrepijo mladinske politike, izboljšajo izobraževalne sisteme in povečajo delovno in učno mobilnost.