Evropski poslanci so v torek, 12. aprila, na plenarnem zasedanju v Strasbourgu razpravljali o programih za spodbujanje mobilnosti pri poklicnem izobraževanju in usposabljanju, med drugim tudi o programu Erasmus +.
"Erasmus + je za spodbujanje mobilnosti izjemnega pomena. Žal pa zaradi različnih socialno-ekonomskih dejavnikov le 1 % udeležencev poklicnega izobraževanja sodeluje v programih mobilnosti. Za mnoge med njimi mobilnost ni tako samoumevna kot za univerzitetne študente," je povedal vodja slovenske delegacije v Evropski ljudski stranki in stalni poročevalec Evropskega parlamenta za program Erasmus + dr. Milan Zver.
"Poslanci pozivamo Evropsko komisijo, da v sodelovanju z Evropskim centrom za razvoj poklicnega usposabljanja (CEDEFOP) pripravi konkretne ukrepe, ki bodo zagotovili, da se ta delež poveča", je opozoril. Po njegovem je potrebno tudi "olajšati sočasno financiranje iz sorodnih programov in mehanizmov, kot so Erasmus+, Evropski socialni sklad, Jamstvo za mlade in Pobuda za zaposlovanje mladih."
"Komisijo in države članice pozivamo, da bolje uveljavijo in uskladijo delovanje obstoječih mehanizmov, kot so Europass, ECVET in evropski referenčni okvir za zagotavljanje kakovosti poklicnega izobraževanja. Pozivamo jih, da naj nadaljujejo s prizadevanji za medsebojno priznavanje študijskih programov, kvalifikacij in neformalnega in priložnostnega učenja. Večja mobilnost na področju poklicnega izobraževanja bo pripomogla k odpravljanju neskladij med ponudbo in povpraševanjem po spretnostih ter k povečanju zaposlenosti mladih v EU," je med drugim še povedal dr. Milan Zver.