Poslanke in poslanci so v sredo, 11. maja 2016, na plenarni seji Evropskega parlamenta v Strasbourgu razpravljali o reformi evropskega azilnega sistema.
V razpravi je sodeloval tudi vodja slovenske delegacije Evropske ljudske stranke v Evropskem parlamentu dr. Milan Zver. "Pozdravljam predlog Komisije, ki vzpostavlja kolektivni varnostni mehanizem. Gre za realen niz ukrepov, ki bi jih morali sprejeti že ob razpadu dublinske azilne uredbe," je uvodoma poudaril.
Pripomnil je, da le reforma azilnega sistema ne bo odpravila migrantske krize. "Nov azilni sistem je le en od ključnih delov celostnega pristopa k reševanju krize. Glavna stebra pa sta zaščita zunanjih meja in učinkovito ter hitro vračanje migrantov v države izvora. Če bi se teh načel držali že lansko leto, bi v Evropo vstopila le tretjina prišlekov, ki so sedaj tu," je opozoril.
Po njegovem je Evropska komisija v predlogu sicer obdržala pravilo 'prve države' oz. 'države vstopa', a mu dodala nov korektivni 'mehanizem pravičnosti', ki "bo zagotavljal, da ob morebitnem nesorazmernem številu prošenj za azil, država članica na t.i. prvi fronti, kamor spada tudi Slovenija, ne bi ostala prepuščena sama sebi. To je korektno!"
Dr. Zver je tudi pozdravil stališče, da iskalci azila nimajo pravice do izbire države. "Ko gre za življenje ali smrt, je pomembno le, da je država v katero prideš, varna. Pri tem je izrednega pomena preprečiti t.i. sekundarne migracije beguncev med državami članicami," je dejal.
Ob zaključku je še poudaril, da morajo države članice obdržati diskrecijsko pravico do zavrnitve migrantov, ki niso upravičeni do mednarodne zaščite. "Če nekatere države članice želijo svoj demografski problem reševati z uvozom ekonomskih migrantov, naj to storijo na način, ki ne bo prizadel drugih držav," je povedal dr. Milan Zver.