Evropski poslanec dr. Milan Zver je bil včeraj gost oddaje Tema dneva na Nova24TV, kjer je komentiral nedeljske volitve na Madžarskem in zgodovinsko zmago stranke Fidesz Viktorja Orbana. V oddaji pa je spregovoril tudi o politični situaciji na Madžarskem in jo primerjal s situacijo v Sloveniji.
Vladajoča stranka Fidesz predsednika Viktorja Orbana si je na nedeljskih volitvah v madžarskem parlamentu zagotovila dvotretjinsko večino, in to kljub temu, da tako visoke zmage Orbanovi stranki ni nihče pripisoval, niti javnomnenjske ankete. »Tudi mainstream mediji v Sloveniji so napovedovali slabši izid naše sestrske stranke Fidesz na Madžarskem, vendar je le-ta ponovno presenetila, že tretjič zaporedoma. Tokrat je bila ta zmaga še toliko bolj veličastna, ker se je volitev udeležilo kar 70 odstotkov ljudi. To je izjemno pomembno, glede na to, da od leta 90., po celem svetu, zlasti pa v Evropski uniji, delež udeležencev na volitvah, ne samo na parlamentarnih, temveč tudi na predsedniških in lokalnih, pada,« je uspeh stranke Fidesz komentiral dr. Zver. »Madžarska je lep primer, da se da tudi v tako imenovani tranzicijski državi privabiti množico ljudi na volišča,« je ob tem še dejal dr. Zver, ki tudi meni, da je dobri volilni udeležbi botrovalo predvsem dejstvo, da je bila madžarska vlada uspešna na vseh svojih področnih politikah, predvsem na področju gospodarstva. »Spomnimo se: pred osmimi leti, ko je Orbanova vlada prevzela oblast, je prevzela državo praktično v bankrotu. Brezposelnost je bila 13%, Orbanova vlada pa je v samo nekaj letih obrnila trende, tako da imajo danes zgolj 3,8 % brezposelnost, ob tem pa tudi 4 % gospodarsko rast,« je poudaril dr. Zver in dodal, da se Madžarska tudi hitro bliža povprečju evropske razvitosti, »zdaj so skoraj na 70 odstotkih.« »Vidno je, da vlada dobro deluje, da je korektna, da spoštuje vladavino prava. Ljudje to cenijo in spoštujejo in zaradi tega so se tudi udeležili volitev,« je komentiral dr. Milan Zver, ki je ob tem opozoril, da je s tako visoko volilno udeležbo tudi legitimnost volitev večja.
»To dejstvo pa kaže tudi na zdravje madžarske demokracije,« je omenil evropski poslanec, ki je ob tem še dodal, da so mnogi levi mediji in tudi nevladne organizacije, tudi pod vplivom Sorosa, poskušale dokazati, da na Madžarskem demokracija ne deluje, ne živi, da ni vitalna. »Situacija na Madžarskem pa je vendarle veliko boljša kot v Sloveniji. Madžarska je dosegla veliko boljše uspehe v tranzicijskem procesu kot naša država. Če ne bi bilo leta 2008 afere Patria, bi tudi Slovenija z velikimi koraki napredovala v stabilnejšo demokracijo,« je dejal dr. Zver.
Predvolilno kampanjo je na Madžarskem zaznamovala tema reševanje migrantske krize, ni pa to bila edina tema. Glede tega vprašanja je dr. Zver dejal, da se je izkazalo, kako prav je imel Orban s svojo politiko. »Orban je od vsega začetka vedel, kako se je treba soočiti s problemom migracij, in seveda je to njegov velik kapital, ni pa edini. Če bi ljudem na Madžarskem šlo res slabo, potem bi ne dobil volitev s tako veliko večino,« je menil evropski poslanec. Ob tem je še dejal, da mora Madžarska sedaj še naprej krepiti svojo identiteto. »Prav tako pa Madžarska potrebuje še nadaljnje reforme za hitrejši gospodarski razvoj, večjo socialno stabilnost, tudi politično stabilnost, da postane bolj imuna na vse strese, ki prihajajo tudi od zunaj, kot so na primer, nezakoniti migranti, terorizem, energetska nestabilnost,« je menil dr. Zver, ki je obenem izpostavil, da »če je država dobro vodena, če ima trdno vlado, lahko upa na uspeh. V nasprotnem primeru seveda ne.«
Na drugo mesto se je na madžarskih volitvah uvrstila stranka Jobiks z 20 % glasov, na tretjem mestu pa so pristali socialisti z 12% podporo, pri čemer so rezultati omenjenih strank slabši kot so jim jih napovedovali. Dr. Zver je ob tem ocenil, da so ljudje razumeli, da sta Viktor Orban in stranka Fidesz, ki jo vodi, neke vrste rešiteljica demokracije na Madžarskem oziroma, da gre za nekoga, ki lahko stabilizira politične razmere, »medtem ko bi Jobiks zagotovo deloval v nasprotno smer.«
»Vesel sem, da socialisti niso dosegli svojih želenih ciljev, kajti socialistična vlada je bila dokaj skorumpirana, državo je leta 2010 pripeljala skoraj do bankrota in ljudje imajo spomin,« je dejal evropski poslanec. Ob tem je povedal, da imajo Madžari zanimivo strukturo političnega prostora, ki je praktično diametralno nasprotna v primerjavi s Slovenijo. »Slovenija postaja nek otoček v osrčju Evropske unije z izrazitimi levimi vladami v zadnjih letih,« je ob tem izpostavil evropski poslanec.
Na vprašanje voditelja oddaje o tem, kako je mogoče, da Slovenijo razvojno prehitevajo mnoge druge države, ki so včasih capljale za nami, je dr. Zver odvrnil, da Slovenija ne izrablja dovolj vseh potencialov, resursov, ki jih ima, tudi zaradi levih vlad, ki so državo vodile zadnje desetletje »Imeli smo odlične izhodiščne možnosti - izmed vseh socialističnih ali postkomunističnih držav, je bila Slovenija najbolj razvita. Vendar nikoli ni pristopila k temeljitim reformam na posameznih področjih, danes pa ima Slovenija izmed vseh primerljivih držav največji delež državnega gospodarstva, torej gospodarstva, ki je v rokah države ali pa političnih elit, ki upravljajo z njim. Seveda to ni dobro. V tem času pa so Baltske države, pa tudi Poljska, Madžarska, Češka, … bolj temeljito pristopile k reformam in zaradi tega nas dohitevajo in na nekaterih področjih že prehitevajo,« je izpostavil evropski poslanec dr. Zver. »Tako, da če bi nekako celovito ocenili tranzicijske procese, lahko rečemo, da države, ki so bistveno zaostajale za Slovenijo, tako kot Madžarska, danes dosegajo bistveno boljše izide kot pa Slovenija,« je povzel dr. Milan Zver.
Na vprašanje o tem, ali je pričakovati, da se bo, glede na to, da so pri skoraj vseh naših sosedih na oblasti stranke tako imenovanega desnega pola, enako zgodilo pri nas, pa je dr. Zver odvrnil, da čuti podobno klimo oziroma ozračje, kot smo ga imeli leta 2004.
»Takrat se je videlo, da leva opcija ni sposobna dobro upravljati z državo, z njenimi razvojnimi resursi. In ta klima je podobna današnji. Ljudje si želijo učinkovito, uspešno vlado in če bo učinkovita na vseh področjih, potem se bodo tudi ljudje počutili bolj vključene v družbo in bo nenazadnje tudi udeležba na volitvah v prihodnosti v Sloveniji večja in demokracija ne bo padla v krizo,« je povedal evropski poslanec, ki je obenem prepričan, da imamo v Sloveniji krizo demokracije. »Deloma so za ta demokratični manjko krivi sistemski razlogi, ker imamo prenizek prag za vstop v parlament in potem seveda preveč političnih strank v vladi, kar dela vlado neučinkovito, zato, ker je težko izoblikovati enotno vladno smer na vseh področjih. Če bi Slovenija spremenila volilno zakonodajo, volilni sistem, če bi hitreje oblikovala vlado, pri nas je tudi ta postopek kar precej dolgotrajen, bi v tem primeru izpadla tudi politično bolj učinkovita, kar bi imelo dober neposredni učinek na samo mnenje državljanov o demokraciji,« je dejal dr. Zver, ki je ocenil, da bi bil že čas, da na oblast ponovno pride neka druga politična opcija, ki lahko potegne voz naprej.
Dr. Zver je tudi mnenja, da bodo volivke in volilci na prihajajočih državnozborskih volitvah v Sloveniji izvolili tistega, ki se bo veliko bolj trudil, ne samo preko medijev, ampak tudi, da bo šel na teren med ljudi, da bo aktiven tudi na družabnih medijih. »Če dobro skombiniraš oba pristopa, klasičnega in modernega, potem se mi zdi, da uspeh ne more izostati. Prepričan sem, da zgolj s fotelja kampanje dandanes ni mogoče uspešno voditi,« je dejal in izrazil pričakovanje, da bo Slovenska demokratska stranka vladajoča stranka v prihodnjem mandatu.