Osrednja nit pogovora so bili aktualni čezatlantski odnosi med EU in ZDA, politične razmere v EU pred majskimi volitvami v Evropski parlament, oba gosta pa sta predstavila tudi svoj pogled na nekatera aktualna zunanje politična dogajanja. Dr. Milan Zver je dejal, da so odnosi med ZDA in EU danes nekoliko drugačni kot so bili včasih, po njegovem mnenju so odnosi slabši kot so bili. »Pred dvema ali tremi leti smo oblikovali trgovinski sporazum EU-ZDA in izračuni so kazali, da bi se stroški podjetij, tudi gospodinjstev z omenjenim sporazumom zmanjšali, toda javnost je proti sporazumu ostro nastopila, češ, da bodo z njim pridobile samo multinacionalke in zgodba je padla,« je povedal evropski poslanec in dodal, da je tudi pred dnevi v Evropskem parlamentu padel nek drug poizkus glede vzpostavitve trgovinskih odnosov med EU-ZDA. Po njegovih besedah bo ureditev sodelovanja z najmočnejšim gospodarstvom na svetu očitno morala počakati na naslednji mandat Evropskega parlamenta.
Evropski poslanec je v nadaljevanju opozoril tudi na varnostne razmere v EU, ki niso rožnate: »Evropa je šibka in ranljiva, saj zadnjih nekaj let ni vlagala v obrambo, ampak v bolj mehke politike. Tudi posamezne države ne vlagajo dovolj v varnost in obrambo, kar se seveda pozna pri obrambnih sposobnostih vsake posamezne države. Študije navajajo, da evropske vojske dosegajo le 15% učinkovitosti ameriške vojske. To je zaskrbljujoče.« Evropski poslanec je obenem izpostavil, da je vojaška industrija pomemben del gospodarskega razvoja in dodal, da je danes treba vlagati tudi v kibernetsko varnost.
Praktično vse članice zveze NATO so bile v zadnjem času deležne izredno ostrih kritik, kar se tiče porabe proračunskih sredstev za vojaško obrambne namene, pa je ob tem poudaril Vladimir Kolmanič. »Evropa se premalo zaveda tega, kar so ZDA storile za njo po drugi svetovni vojni. Z Marshallovim načrtom so ZDA zagotovile Evropi gospodarsko in socialno varnost, z NATOm pa zavarovale evropsko zvezo pred Sovjetsko zvezo oziroma Varšavskim paktom,« je poudaril veleposlanik.
V pogovoru so se sogovorniki nato dotaknili tudi energetske varnosti ter projektov Južni tok in Severni tok. Dr. Zver je ob tem opozoril na dvojna merila, ki jih je Evropska unija pokazala ob obeh omenjenih projektih. »Velike države si lahko več dovolijo kot manjše države,« je ob tem povedal poslanec, ki je spomnil na to, da je bil projekt Južni tok opuščen, ker pri njem niso sodelovale velike države članice EU.
»Zaupanje v Evropo, v evropske institucije se krepi,« je nadalje povedal poslanec in ob tem dejal, da je na povišanje zaupanja vplival med drugim tudi Brexit, ker kaže, kako težko je zapustiti Evropsko unijo, ko je država tako v celoti vanjo integrirana vanjo. Ob tem je spomnil na aktualna glasovanja britanskih poslancev, ki so tik pred rokom za izhod Velike Britanije iz EU, izjemno neugodna.
Dr. Milan Zver je v nadaljevanju kritično ocenil delo Evropske komisije v tem mandatu, ki po njegovem mnenju ni storila vsega niti ni uporabila celotne politične moči, ki jo je imela na voljo, prav tako tudi slovenska komisarka po oceni poslanca ni bila najbolj učinkovita. Evropski poslanec je ob tem povedal, da je večino niti delovanja Evropske komisije v rokah imel podpredsednik Timmermans.
Na pogovornem večeru pa so sogovorniki spregovorili tudi o slovenski zunanji politiki in odnosih z ZDA. Veleposlanik Kolmanič je opozoril, da je Slovenija z ZDA zanemarila odnose na gospodarskem in političnem področju ter da je z milijardo evrov blagovne menjave z ZDA na samem repu držav članic EU. »Slovenija je po letu 2008 povsem zanemarila odnose z ZDA, prišlo je do radikalne preusmeritve, slovenska zunanja politika se je v času Karla Erjavca usmerila proti Rusiji, pa čeprav smo imeli referendum ljudstva, kjer so ljudje jasno povedali, da želijo, da je Slovenija del zahodnoevropskih povezav,« pa se je z veleposlanikom strinjal dr. Zver in dodal, da bi vsaka slovenska vlada »ukaz« ljudstva oziroma mnenje, izraženo na referendumu glede zunanje politike, morala upoštevati. Tudi dejstvo, da med državama že dolgo ni bilo srečanja na najvišji ravni, daje močan signal, kako je zaradi svoje proruske naravnanosti slovenska diplomacija povsem zabredla v odnosu do ZDA. »Slovenija je del EU, a ves čas flirta z Rusijo,« pa je o tem povedal Kolmanič in dodal, da tudi zaradi takšnih ravnanj slovenskih politikov, ugled Slovenije v svetu pada.
Ob zaključku so obema gostoma kar nekaj vprašanj namenili tudi obiskovalci pogovornega večera, ki so izpostavili tudi mnenje glede aktualnih notranjepolitičnih razmer.
Video pogovora si je mogoče ogledati tukaj.