Evropski poslanec dr. Milan Zver je v ponedeljek, 7. decembra nagovoril udeležence prvega slovenskega Jean Monnet dneva, ki ga je organizirala Fakulteta za uporabne družbene študije v okviru 12. slovenske družboslovne spletne konference.
Jean Monnet je bil ekonomist, poslovnež, bankir in vizionar ter vpliven zagovornih evropske enotnosti. Njegova prizadevanja v petdesetih letih so bila ključna pri ustanovitvi Evropske skupnosti za premog in jeklo, predhodnice današnje Evropske unije, zato se ga pogosto imenuje kot »oče Evropske unije«, po njem pa je tudi poimenovan program, ki spodbuja preučevanje in raziskovanje evropskega povezovanja in razumevanju položaja Evrope v globaliziranem svetu.
Dr. Zver je v uvodu izrazil zadovoljstvo, da lahko kot stalni poročevalec za program Erasmus+ otvori prvi slovenski Jean Monnet dan, ki se ga udeležuje preko dvajset nosilcev Jean Monnet projektov v Sloveniji: "Kot verjetno veste, je program Jean Monnet leta 2014 postal del krovnega evropskega programa za mlade, izobraževanje, mobilnost in šport, z imenom Erasmus+."
Udeležencem konference je dr. Zver v nadaljevanju predstavil svoje delo v pogajanjih med Evropskim parlamentom, Svetom in Evropsko komisijo na zakonodaji za novi Erasmus+, ki bo v veljavi naslednjih sedem let, od 2021 do 2027: "S ponosom lahko poročam, da je Evropski parlament pred kratkim že dosegel povečanje proračuna za Erasmus+ iz 21,2 milijard EUR na 23,4 milijarde EUR. To povišanje je bilo pravi dosežek, več od Erasmusa sta dobila samo še programa za Zdravje in Obzorja, ki sta neposredno povezana z reševanjem krize."
Ob tem je dr. Zver izpostavil, da bo ta dodatni denar med drugim koristil tudi programu Jean Monnet, katerega sredstva se bodo ustrezno povečala.
Evropski poslanec je nato poudaril, da je v trenutnih okoliščinah zelo pomembno, da imamo programe, kot je Jean Monnet, ki utrjuje znanje o Evropski uniji in krepi spoštovanje evropskih vrednot: »Živimo v nemirnih časih, pa ne mislim le na pandemijo, ampak na splošno politično in ekonomsko situacijo. V zadnjih petnajst letih smo bili priča globalni finančni krizi, vzponu evroskeptikov in raznih ekstremizmov, doživeli smo odhod ene od največjih članic iz Evropske unije.«
Dr. Zver je pri tem tudi spomnil na številne raziskave, ki potrjujejo pozitivne učinke programov Erasmus+ za prihodnjo generacijo Evropske Unije: »Mladi, ki so se udeležili programa, gredo bolj pogosto na evropske volitve in so bolj aktivni državljani. No, pa ne pozabimo tudi na to, da prej in lažje najdejo prvo zaposlitev ter da je med njimi tudi kasneje manj nezaposlenih in več takih, ki se podajo v podjetniške vode doma in tudi v tujini.«
»Povezave med EU in njenimi državljani pa se krepijo tudi na enostavne načine, na primer z obiski v Bruslju in Strasbourgu. Ponosen sem, da je bilo že več skupin obiskovalcev iz Fakultete za Uporabne družbene študije, ki organizira današnji dogodek, na obisku v Evropskem parlamentu« je ob tem še dodal evropski poslanec.
Na koncu je dr. Zver izrazil prepričanje, da bo današnja konferenca še povečala uspehe Slovenije pri vključevanju v podprogram Jean Monnet ter zaključil nagovor z željo: »Organizatorjem današnjega dogodka želim, da bi se koncept »dneva Jean Monnet« v prihodnje razvil v tradicionalni dogodek in se kot dobra praksa prenesel tudi v kakšno drugo državo članico.«