Evropski parlament je danes glasoval o evropskem zakonu o umetni inteligenci. V nadaljevanju objavljamo stališče evropskega poslanca dr. Milana Zvera glede predloga, ki je na mizi. Zdi se namreč, da je prioriteta zakonodajalcev predvsem zaščita potrošnikov in človekovih pravic, ni pa jasno, kako bo predlog poskrbel, da regulacija ne bo zavirala inovacij na področju umetne inteligence.
Kot pravi dr. Zver, je »EU šla s predpisi in regulacijo glede umetne inteligence predaleč, zato imajo tudi nekateri največji svetovni ponudniki storitev umetne inteligence zadržke pri vstopanju na trg EU. Tak primer je konkretno Googlov Bard, katerega storitve so v EU nedostopne zaradi enostranskih pogojev, ki jih Unija postavlja ponudnikom.« »Enako obsojam postopanje komisarke Vere Jourove glede grožnje družbenemu omrežju Twitter, ki zaradi bohotne birokracije EU razmišlja o izstopu iz trga EU,« je nadaljeval evropski poslanec.
»Umetna inteligenca je izjemna priložnost v smislu večje produktivnosti, bogastva, udobnega življenja in dela ter ima lahko znaten pozitiven učinek na reševanje družbenih izzivov, izboljšanje zdravstvenega varstva, javnih in zasebnih storitev, prometa in proizvodnje ter zmanjšanje stroškov in bremen zelene preobrazbe s podpiranjem učinkovitega postopka odločanja in natančnejšim dodeljevanjem virov,« je prepričan evropski poslanec.
»Na glasovanju sem podprl uravnoteženo besedilo akta o umetni inteligenci, a ob tem podprl tudi vse amandmaje in spremembe besedila, ki so šle v smeri manj regulacije in večje odprtosti za izkoriščanje priložnosti, ki jih umetna inteligenca ponuja. Menim, da bi EU naredila veliko napako, če bi regulativni okvir oviral razvoj te tehnologije,« je še poudaril dr. Milan Zver.