Dr. Milan Zver je za Slovensko Demokratsko Mladino iz ptujske regije predaval o mladinskih in izobraževalnih politikah v Evropski uniji in v Sloveniji. Na predavanju se je zbralo veliko vedoželjnih mladih; mladinske politike namreč neposredno vplivajo na njihovo življenje.
Dr. Zver je predstavil glavne težave, ki se danes pojavljajo v EU na področju sistemov izobraževanja. Povedal je, da so "v času krize so v najslabšem položaju najbolj ranljivi in sicer starejši in mladi" ter dodal, da je "lepo biti mlad, ampak danes veliko mladih trepeta za svoje službe in so v skrbeh glede svoje prihodnosti."
Mladi danes ne najdejo dela predvsem zaradi neustreznih izobraževalnih sistemov - ti jim ne dajo dovolj fleksibilnosti, da bi se lahko znašli pri hitrih spremembah na trgu dela. Da odstotek nezaposlenih med mladimi ne bi več rasel, potrebujemo nova delovna mesta in reforme v izobraževalnih sistemih, ki bodo diplomantom omogočile večjo prilagodljivost na trgu dela. Obenem se morajo izobraževalni programi bolje prilagajati potrebam družbe.
Po Zverovem mnenju imamo v Sloveniji izjemno dobro predšolsko vzgojo in osnovno šolstvo ter tudi »še kar solidne« srednje šole, v visokem šolstvu pa je situacija porazna. Razlogi za takšno situacijo so, po Zverovih besedah, organizacijski. Na slovenskih univerzah je preveč birokracije, univerze so ogromne, slabe in nekonkurenčne v primerjavi z ostalimi univerzam po svetu.
Če bi bilo v Sloveniji več zasebnih univerz, bi javnim odvzele monopol in bi se te morale izboljšati. Slovenske javne univerze so zaprte in med najcenejšimi na svetu, zato imajo zelo malo avtonomnosti.
Za večjo konkurenčnost Slovenije ter državno blaginjo potrebujemo uspešne in avtonomne univerze, visokošolski izobraževalni sistem pa se mora temeljito spremeniti.