"76 let po podpisu pakta med Hitlerjem in Stalinom se spominjamo žrtev in nevarnosti molka," je povedal namestnik veleposlanika ZDA David Burger ob dnevu spomina na žrtve totalitarnih režimov.
Študijski center za narodno spravo in Vojaški vikariat Slovenske vojske sta ob evropskem dnevu spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov v ponedeljek, 24. avgusta 2015, organizirala spominski dogodek. Slovesnosti so se udeležili tudi predsednik SDS Janez Janša, podpredsednika dr. Milan Zver in Alenka Jeraj, evropska poslanka Patricija Šulin, poslanka in predsednica Komisije za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti Eva Irgl ter poslanca dr. Vinko Gorenak in mag. Branko Grims.
Slovesnost se je začela z odprtjem fotografske razstave Umik čez Ljubelj v nekdanjih zaporniških celicah Udbe na Beethovnovi ulici 3 v Ljubljani, ki so v času vlade Janeza Janše postale kulturna dediščina. Razstavljene fotografije je ob umiku Slovenske narodne vojske in civilistov čet Ljubelj maja 1945 posnel fotograf Marjan Kocmur, kot soavtor razstave pa je sodeloval tudi fotograf Tamino Petelinšek. V ozkih hodnikih in nekdanjih celicah Udbe se je trlo zainteresiranih obiskovalcev, ki se jih je teža spomina pričujočih prostorov vidno dotaknila. Direktorica Študijskega centra za narodno spravo dr. Andreja Valič Zver je v nagovoru poudarila, da nas spominski dan na žrtve vseh totalitarizmov opominja, da je treba človekove pravice spoštovati in da demokracija ni samoumevna. "Prihodnjim generacijam smo dolžni zapustiti demokratično in svobodno družbo," je poudarila.
Spominska slovesnost se je nadaljevala ob spominski plošči za vse žrtve totalitarizmov pred veleposlaništvom ZDA, kamor so dr. Valič Zver, namestnik ameriškega veleposlanika David Burger in nekdanji vojaški vikar Jože Plut položili cvetje. Namestnik ameriškega veleposlanika je med drugim poudaril: "76 let po podpisu pakta med Hitlerjem in Stalinom se spominjamo žrtev in nevarnosti molka." Kot je še dejal, umorjenim s strani totalitarnih režimov pripada najmanj dostojen pokop, svojcem pa opravičilo države.
Slovesnost se je zaključila s sveto mašo za žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov v ljubljanski stolnici Sv. Nikolaja, ki jo je daroval ljubljanski pomožni škof msgr. Franci Šuštar.
Foto: Matic Štojs (Demokracija)