Evropski poslanec in nosilec skupne liste SDS + SLS dr. Milan Zver se je v danes udeležil srečanja s članicami in člani ter simpatizerji in simpatizerkami Slovenske demokratske stranke iz Savinjsko- šaleške regije. Prijetnega druženja, ki se ga je kljub nekoliko hladnemu vremenu, v Braslovčah udeležilo prek 300 članov, sta se sicer udeležila tudi kandidata skupne liste Patricija Šulin in Davorin Kopše.
»Ko sem se danes peljal sem, me je žena, zgodovinarka, podučila o Braslovčah. Ime kraja je bilo v zgodovinskih virih zapisano že v 11. stoletju. Ta kraj in pokrajina sta ves čas zelo dobro živela in se gospodarsko razvijala in vem, da tod tudi danes živijo pošteni in podjetni ljudje,« je v nagovoru uvodoma dejal dr. Zver. »Morda zato tudi ni naključje, da je naš spitzenkandidat za predsednika Evropske komisije Manfred Weber ob njegovem obisku v Sloveniji na samem začetku njegove kampanje, prišel ravno v te kraje, ko je tudi obiskal podjetje Iztoka Podkrižnika v Nazarjah, ki je tudi eno najbolj uspešnih podjetij v tej regiji,« je dejal poslanec in nadaljeval: »Weber je bil presenečen, ko je videl proizvodne linije, načrte in ideje tega podjetja. Ko pa mu je Podkrižnik povedal, da je kupil podjetje v Nemčiji, je bil celo pozitivno presenečen, saj je v drugih vzhodnih državah običajno spoznaval podjetja, ki so jih kupovali Nemci, tu pa je bil proces ravno obraten.« Po besedah dr. Zvera tudi ta zgodba kaže na izjemno podjetnost ter klenost ljudi, ki živijo v teh krajih.
Evropski poslanec je nato povedal, da je za kandidati že kar nekaj regijskih srečanj, kjer so se predstavili. »Povsod smo bili lepo sprejeti, udeležba je množična, verjamem, da bo klima prava in da bo tokrat šlo na volišča več ljudi kot pred petimi ali desetimi leti,« je ob tem dejal dr. Zver. Spomnil je, da so evropske volitve pred petimi leti tudi zaradi drugega aktualnega dogajanja kar nekako šle mimo nas. »Pred petimi leti smo spremljali našega predsednika na Dob, pripravljali smo se na predčasne volitve v Državni zbor in evropske volitve so šle kar nekako mimo nas. Takrat smo se skorajda sprehodili čez kampanjo in zmagali,« je dejal evropski poslanec, ki je sicer ob tem opozoril, da so tokratne volitve drugačne in da se tudi leve stranke v kampanji mnogo bolj angažirajo. Ne glede na to pa je dr. Zver izrazil prepričanje, da bo skupna lista SDS in SLS tokrat že v tretje zmagovita, saj jo sestavljajo dobri kandidati, ki so tudi strokovno podkovani. »Vsak kandidat je strokovnjak na svojem področju in nas bo dobro predstavljal v Strasbourgu in Bruslju,« je povedal dr. Zver in dodal, da je lista sestavljena skupaj s SLS tudi zato, »ker smo skupaj še močnejši.«
Nato je spomnil na nekatere dosežke njegovega tokratnega mandata. »Najbolj srečni trenutki v tem mandatu, vsaj zame, so bili, ko smo po šestih letih uspeli s poimenovanjem konferenčne dvorane Evropskega parlamenta po dr. Jožetu Pučniku. Otvoritve dvorane so se udeležili predsednik Evropskega parlamenta Antonio Tajani, pa spitzenkandidat Manfred Weber, predsednik republike Borut Pahor, predsednik SDS Janez Janša in mnogi drugi visoki gostje. Tudi danes ta dvorana gosti najbolj pomembne sestanke v Evropskem parlamentu, največje nacionalne delegacije imajo sestanke v njej in vsak dan kar nekajkrat dnevno dobivajo vabila z zapisom konferenčna dvorana dr. Jože Pučnik,« je povedal dr. Zver, ki je dodal, da se tudi na ta način ohranja ime dr. Pučnika, ki je pravzaprav eden od velikanov evropske politične zgodovine.
»Če se potrudimo, lahko tudi poslanec iz majhne države naredi kakšno veliko zgodbo,« je nadaljeval dr. Zver, ki je ob tem omenil program Erasmus+. »Erasmus+ se povezuje z izobraževalnimi politikami, pa tudi starejši so lahko vključeni v ta program in vesel sem, da smo uspeli s tem, da se bo lahko za naslednjo finančno perspektivo v tem programu pogajalo o 45 milijard evrov sredstev,« je povedal dr. Zver, ki je bil glavni pogajalec Evropskega parlamenta in tudi stalni poročevalec za omenjeni program. Takšno povišanje sredstev za omenjeni program pa je prav zasluga dr. Zvera, ki je za to uspel prepričati skorajda vse politične skupine v Evropskem parlamentu.
Poslanec je še dejal, da je vseh osem slovenskih poslancev v Bruslju seveda delovalo znotraj svojih političnih skupin, »smo pa kaj tudi dosegli skupaj, zlasti ko je šlo za pomembne stvari.« Poslanec je ob tem vseeno izrazil obžalovanje, da pa pri nekaterih pomembnih stvareh, kot je npr. arbitražni sporazum, vsi slovenski poslanci žal niso našli soglasja, predvsem, ker leva stran arbitražni sporazum slavi kot zmagoslavje, čeprav temu ni tako. »Včasih je pomembno, da poslanci vseh političnih strank stopijo skupaj, še posebej, kadar je neka država majhna,« je situacijo komentiral evropski poslanec.
Nenazadnje je dr. Zver pozval prisotne, naj se volitev 26. maja množično udeležijo, tudi zato, da Slovenija ne bo na predzadnjem mesta glede udeležbe med vsem evropskimi članicami. »Še posebej rad pa bi, da bi se teh volitev udeležili mladi, saj slovenski mladi še bolj zaostajajo glede politične participacije kot njihovi sovrstniki drugod po Evropi. Na primer, na severu Evrope mladi vedo, da njihov glas nekaj šteje in razumejo volitve kot svojo državljansko dolžnost, pri nas pa še ne,« je poudaril dr. Zver. Evropski poslanec je ob tem bil še mnenja, da gre slabo volilno udeležbo mladih pripisati tudi temu, da je bil tok demokratičnega razvoja pri nas za desetletja prekinjen ter temu, ker medijski sistemi ne govorijo pozitivno o politiki in ne nagovarjajo pozitivno državljanov.