Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver: Evropa mora odločno nasprotovati okrutnemu iranskemu režimu

Evropski poslanec dr. Milan Zver je danes skupaj z evropskim poslancem Petrasom Austreviciusom vodil konferenco, kjer so prisotni evropski poslanci razpravljali o aktualni situaciji v Iranu. Na dogodku so bili tudi predstavniki  iranske opozicije v eksilu, med njimi  Mohammed Mohaddessin, predsednik odbora za zunanje zadeve NCRI.

Konferenca je pomenila priložnost za sodelovanje s strokovnjaki za Iran, ki so poročali o najnovejših protestih in dogajanju v tej državi. Na srečanju so bila predstavljena nekatera priporočila za reševanje vse globlje krize na področju človekovih pravic, nenehnih prizadevanj režima za stopnjevanje napetosti v regiji in zunaj nje, terorističnih dejanj na tleh EU in vprašanja diplomacije s talci.

Kot je v svojem nagovoru izpostavil dr. Milan Zver se razmere v Iranu še naprej slabšajo. »Mirni protestniki, zlasti ženske in mladi, so deležni brutalne represije. Režim uporablja nasilje, množične aretacije, mučenje in celo usmrtitve, da bi utišal drugače misleče. To niso osamljeni primeri, temveč globoke in sistematične kršitve človekovih pravic,« je bil jasen poslanec. »Mnogi v tem parlamentu smo že govorili o pogumu iranskega ljudstva. Kljub velikim tveganjem se še naprej zavzemajo za svobodo, dostojanstvo in demokracijo. Naša dolžnost je zagotoviti, da ne bodo ostali sami,« je prepričan dr. Zver. Ob tem opozarja, da grožnja, ki jo predstavlja iranski režim, sega daleč prek meja Irana. »Iran še naprej podpira teroristične skupine po vsej regiji, stopnjuje konflikte na Bližnjem vzhodu ter izvaja nadzor in napade tukaj v Evropi. Uporaba diplomacije s talci - ko so državljani EU pridržani in uporabljeni kot politični vzvod - je le še en znak, kako daleč je režim pripravljen iti,« izpostavlja poslanec. Po njegovem mnenju se mora Evropska unija odzvati z več kot besedami. Resolucije, ki jih Evropski parlament sprejema, so po besedah poslanca pomembne, vendar ne zadostujejo. »Potrebujemo strožje in ciljno usmerjene sankcije proti kršiteljem človekovih pravic. Podpreti moramo civilno družbo in neodvisne glasove v Iranu. In pokazati moramo jasno politično voljo, da bomo stali na strani tistih, ki si prizadevajo za svobodo, in ne tistih, ki jo zatirajo,« je bil odločen poslanec.

»Na drugi strani Atlantika se kažejo znaki sprememb. Smer politike ZDA do Irana se spreminja. Vrnitev ameriške administracije, ki se zaveda potrebe po resničnem pritisku na režim - kar vidimo v času Trumpovega predsedovanja -, ponuja priložnost za čezatlantsko sodelovanje. Da pa bi se to zgodilo, mora biti Evropa odločnejša,« je še menil poslanec, ki je prepričan, da mora EU ukrepati enotno, jasno in pogumno.