"Podpiram poročilo o Evropski državljanski pobudi, ki državljanom omogoča sooblikovanje evropske zakonodaje," je med drugim v ponedeljek, 26. oktobra, dejal vodja slovenske delegacije v Evropski ljudski stranki v Evropskem parlamentu.
"Evropska civilna družba se je na uveljavitev Evropske državljanske pobude odzvala presenetljivo pozitivno. Samo v treh letih so evropski državljani Komisiji uspešno predložili že 51 pobud. Neuspešna pa je bila Komisija, saj je le tri pobude označila za dopustne, a niti eni sami pobudi do zdaj še ni sledil zakonodajni predlog," je bil do dela Evropske komisije na tem področju kritičen dr. Zver.
"Danes je demokracija zelo ranljiva. Pojavljajo se teze o vsesplošni neučinkovitosti demokracije in ocene o njenem zatonu. Prepričan sem, da tovrstne neposredne oblike soodločanja evropsko demokracijo delajo vitalnejšo. Na tak način krepimo institut evropskega državljanstva in pomagamo mobilizirati civilno družbo," je še poudaril in zaključil, da "z neodzivnostjo evropskih inštitucij tega ne bomo zmogli."
Evropska državljanska pobuda je poziv Evropski komisiji, naj predlaga zakonodajo na področju politike, ki je v pristojnosti EU. Državljansko pobudo mora podpreti vsaj en milijon državljanov EU iz vsaj sedmih od 28 držav članic. Evropska državljanska pobuda je sicer državljanom EU na razpolago že od 1. aprila 2012.