Evropski poslanec dr. Milan Zver je bil gost oddaje Tema dneva na Nova24TV. V oddaji je bilo govora o evropskem proračunu in skladu za okrevanje ter o vetu Madžarske in Poljske na omenjeni paket, pa tudi o dogajanju znotraj Evropske ljudske stranke, predvsem v povezavi s statusom madžarske stranke Fidesz.
Dr. Milan Zver je dejal, da srčno upa, da se bo zaplet kateremu smo priča rešil konec tega tedna. "Gre za kar precej nerodno situacijo, tako za države članice, kakor tudi za Poljsko in Madžarsko. Namreč, vse države nestrpno pričakujejo, da bi čim prej lahko realizirali 7-letni paket, kakor tudi sklad za okrevanje, blokada pa je prinesla veliko nevarnost, da do tega ne bi prišlo," je dejal dr. Zver in dodal, da se evropski proračun sicer lahko izplačuje po dvanajstinah, vendar pa bi skladi praktično izginili. "In to je velika nevarnost. Države članice sedaj namreč potrebujejo denar za soočenje s COVID krizo in tudi z drugimi problemi, saj poskušajo osvežiti gospodarstvo in ponovno vzpostaviti neko normalno stanje," je poudaril evropski poslanec. Omenil je, da Evropska unija v tem trenutku ponuja nekatere obvode v zvezi z vetom omenjenih držav. "Gre za scenarij B, ki predvideva ali medvladni sporazum, ali pa okrepljen način sodelovanja, ki omogoča pomembne odločitve, ali pa kombinacijo obeh pristopov, s čimer bi zaobšli veto obeh držav," je pojasnil poslanec in dodal, da je to s političnega vidika napačno, saj se Evropska unija z vetom ne bi smela igrati. "Imamo vendarle konsenzualno demokracijo, zato bi spreminjanje pravil igre oziroma sprejemanje ključnih sistemskih odločitev na takšen način kot se predlaga, bil svojevrsten precedens ter slaba napoved za prihodnost Evropske unije," je dejal evropski poslanec. Ob tem je še spomnil, da ni prvič, da bi kakšna država blokirala sprejemanje proračuna, v preteklosti je to večkrat naredila Velika Britanija, in vedno se je na koncu prišlo do rešitve.
Na vprašanje voditelja, ali bi načrt B lahko pomenil tudi, da bi Poljska in Madžarska ostali brez denarja, je dr. Zver dejal, da bi se tudi to lahko zgodilo, kar pa bi bila "svojevrstna katastrofa" in tudi "začetek razkroja v Evropski uniji." "Res bi bil svojevrsten precedens, če bi recimo ti dve državi ostali brez vsega. Najprej da bi jima vzeli pravico do veta, ki ga imajo z Lizbonsko pogodbo, nato pa še brez sredstev," je poudaril evropski poslanec. Po njegovih besedah bi zato morali najti "načine in mehanizme, da se poenotimo." "Tudi Madžarska in Poljska bi morali malo popustiti, glede na to, da tu ne gre le za njune interese, temveč za interese vseh držav članic," je ocenil evropski poslanec. Poslanec je ob tem še ocenil, da bi v primeru, da do dogovora ne pride, najbolj trpela kohezijska sredstva. "Vlade ne marajo financiranja po dvanajstinah, ker nekateri dolgoročni pomembnejši projekti v takšnem primeru izpadejo. Evropa pa ima pomembno veliko število tovrstnih projektov," je poudaril dr. Milan Zver. "V petek imam še zadnja pogajanja glede sredstev za Erasmus+ program. Gre za kar veliko vsoto - 26 milijard evrov - in mislim, da bomo v petek zvečer zaključili in s tem dali možnost, da se vse normalno izpelje, da se sprejme proračun in da se ne bi financirali po dvanajstinah," je dejal evropski poslanec.
Po besedah dr. Milana Zvera je tudi jasno, da je "godljo" glede paketa za okrevanje in evropskega proračuna zakuhal Parlament, težave s tem pa so sedaj v Svetu. "Večji del levice v parlamentu in del desnih poslancev stoji za klavzulo, s katero pogojuje črpanje sredstev z vladavino prava, kar je svojevrstni nonsens. To je tudi po mojem mnenju v nasprotju z Lizbonsko pogodbo. Če bosta kaznovani Poljska in pa Madžarska, bosta slej kot prej zmagali na evropskem sodišču, ampak to bo trajalo še leta in v tem času bosta oškodovani," je dejal dr. Zver in nadaljeval, da je vendarle mnenja, da bosta obe državi ravnali razumno in se v naslednjih dneh pogodili z EU. "Da pa vzamejo pravico veta kakšni članici in ga nadomestijo z neko novo formulo odločanja, to je pa huda stvar in Unija ne bi smela pustiti, da pride do te situacije," je ponovno zatrdil dr. Zver.
Ob tem je evropski poslanec še izpostavil, da rešitve za nastalo situacijo, tako na politični ravni kot tudi na institucionalni, skupaj z nemško kanclerko Angelo Merkel intenzivno išče tudi slovenski premier Janez Janša, pri čemer je izrazil prepričanje, da bodo evropski voditelji rešitev na koncu tudi našli.
Evropski poslanec je nazadnje spregovoril še o dogajanju znotraj Evropske ljudske stranke v povezavi z madžarskim Fideszom, kjer je dr. Zver tudi neke vrste mediator med vodilnimi v strankah. "Madžarski predsednik Viktor Orban je pisal pismo Manfredu Webru, politična skupina EPP pa bo imela na to temo tudi sestanek. Z namenom, da bi se Fidesz izognil izključitvi iz stranke, Viktor Orban predlaga svojevrstno partnerstvo, torej specifični odnos, ki ga omogoča tudi statut EPP, in sicer, da bi bil neka pridružena članica z večjo stopnjo avtonomije in da bi normalno sodelovali naprej. Statut Evropske ljudske stranke to omogoča. Z britanskimi konservativci smo imeli to prakso v prvem desetletju tega stoletja, in to sodelovanje v takšni obliki je zelo dobro potekalo," je dejal evropski poslanec in obenem tudi dodal, da ni prepričan, da bodo v Evropski ljudski stranki to ponudbo s strani madžarskega predsednika vlade in stranke Fidesz Viktorja Orbana sprejeli. "Verjetno bodo ponudbo zavrnili in sčasoma najbrž tudi izključili Fidesz iz Evropske ljudske stranke," je menil evropski poslanec. V tem ga utrjuje tudi dejstvo, da je predsednik EPP Donald Tusk zelo energično proti Fideszu. "Skupščine EPP potekajo online in v tem smislu je dokaj težko sprejemati tako velike odločitve, kot je izključitev stranke. Tudi procedura je posebna, tako da, dokler bo ta situacija s koronavirusom, Fidesza ne bo mogoče izključiti," je zaključil evropski poslanec dr. Milan Zver.