"Razmisliti bi morali o pravem evropskem varuhu temeljnih človekovih pravic, ki bo imel dovolj pristojnosti, da bo lahko reagiral, kadar bo šlo za najbolj eklatantne kršitve temeljnih pravic," je na današnjem plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta poudaril vodja slovenske delegacije ELS.
Evropske poslanke in poslanci so namreč v četrtek, 25. februarja, obrvanavali poročilo evropske varuhinje človekovih pravic Emily O'Reilly za leto 2014. Svoje stališče je predstavil tudi dr. Milan Zver. "V preteklosti sem želel varuhinji razložiti zloglasni primer kršenja temeljnih človekovih pravic v primeru Patria in zlorabo sodstva v tem primeru, a ni bilo uspeha. Varuhinja je, v okviru svojih pristojnosti, namreč ugotovila, da se ta primer ne dotika prava EU. Preusmerila me je nazaj na sistem, zoper katerega sem protestiral. Trdila je, da so slovenska sodišča sposobna sama ustrezno obravnavati tudi ta primer – pravna praksa jo je demantirala," je poudaril.
Dejal je, da naziv evropskega varuha človekov pravic sicer veliko obeta, vendar poimenovanje, po njegovem mnenju, ni ustrezno. "Varuh ni niti vseevropski niti nima dovolj pristojnosti za varovanje človekovih pravic v Uniji. Varuhinja na primer sprejema le pritožbe, ki se nanašajo na institucije oziroma organe Unije, v nasprotnem primeru pa pritožbe preusmeri na organe v državah članicah," je še dejal dr. Milan Zver.
Evropska varuhinja človekov pravic se je sicer v letu 2014 med drugim najpogosteje ukvarjala s preglednostjo v institucijah EU, preglednostjo pri lobiranju, s podatki o kliničnih preskušanjih zdravil, pogajanji o TTIP in s človekovimi pravicami v okviru Frontexa.