Evropski poslanec dr. Milan Zver je danes v razpravi v Strasbourgu spregovoril o vmešavanju drugih držav v naše demokracije in volitve. V razpravi je beseda tekla predvsem o kibernetski vojni, ki postaja resna grožnja vsem demokracijam, ki se pred to nevarnostjo ne bodo zaščitile.
Kot je izpostavil poslanec: »Bolj kot smo spletno povezani, večja je verjetnost, da postanemo žrtev tistih, ki v kibernetskem prostoru kradejo podatke, delajo propagando, nadzirajo ljudi in sisteme, uničujejo infrastrukturo ali celo »prirejajo« volilne izide.«
Po besedah evropskega poslanca število kibernetskih kriminalnih dejanj potencialno narašča. »Tarče bojevnikov 21. stoletja niso le vlade, multinacionalne organizacije kot je Nato, gospodarstva in infrastruktura, ampak tudi nebogljeni posamezniki. Napadalci pa običajno niso volkovi samotarji. V kibernetski vojni, ki je postala globalni fenomen, število tankov in vojakov zamenjujejo strežniki in računalniški eksperti. V digitalnem okolju lahko en računalniški virus prinese večje opustošenje kot konvencionalni vojaški napad,« je zatrdil evropski poslanec.
Ob tem je opozoril na dejstvo, da ruski režim vodi kibernetsko vojno proti Evropski uniji, ki jo razpoznava kot naravnega sovražnika ravno zaradi evropskih vrednot in domnevno »dekadentnega« načina življenja. »Rusi so se dokazano vmešavali v kampanjo za Brexit in posegali v evropske volitve. Trudijo se spodkopati zaupanje državljanov do demokracije in EU,« je bil jasen poslanec. Spomnil je tudi na to, da so do potankosti dokumentirani Putinovi napori za vpliv na izzid volitev v ZDA. »Temeljita preiskava FBI je dokazala, da se Rusija za dosego svojih ciljev poslužuje t.i. vse-vladnega pristopa, se pravi vseobsežnega s kombinacijo sodobnih in klasičnih obveščevalnih metod,« je povedal evropski poslanec. Ob tem je dodal, da ga za ZDA ne skrbi, saj so te grožnje pravočasno zaznali in vzpostavili imunost.
»Bolj me skrbi za našo Evropo. Mislim, da zamujamo pri varnosti in zaščiti naših demokratičnih procesov in inštitucij. Grožnja proti-obveščevalnih služb narašča tako v obsegu kot v kompleksnosti,« je zaskrbljenost izrazil dr. Zver in obenem z zadovoljstvom poudaril, da se predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen zaveda problema. »Danes je predsednica omenila, da bo z novo Agencijo za kibernetsko varnost zagotovila »usklajen« evropski odgovor. Bolj bi mi bil všeč »enoten« odgovor. Naj bodo kibernetske grožnje tudi sestavni del razprave na konvenciji o prihodnosti Evrope,« je zaključil evropski poslanec dr. Milan Zver.
Video iz razprave si lahko ogledate tukaj.