Evropski poslanec dr. Milan Zver je sodeloval v tretji razpravi mladih z evropskimi poslanci v organizaciji pisarne Evropskega parlamenta v Sloveniji z naslovom "Če bi jaz odločal(a), bi ...". Dijaki srednjih šol iz vse Slovenije so z evropskim poslancem razpravljali predvsem o spopadanju s pandemijo, izrazili pa so tudi kar nekaj zanimivih ukrepov in stališč glede omenjene krize.
Evropski poslanec dr. Milan Zver je sprva spregovoril o uspešnosti EU pri spopadanju s pandemijo koronaviursa in o ukrepih za okrevanje gospodarstva. Kot je dejal, se je ob pandemiji koronavirusa prvič zgodilo, da so EU in evropske institucije prevzele tako veliko odgovornost na področju zdravstvene politike, kjer so sicer države povsem suverene. "Kljub temu, da je bilo v začetku nekaj zamude pri odzivu, pa je Evropska komisija nato zelo intenzivno delala na skupni izvedbi nabave cepiv tudi operativno je vlagala denar v proizvodnjo in raziskave cepiva. Evropska komisija je tako sama vložila 2,7 milijarde evrov kot pomoč raziskavam za razvoj cepiva," je dejal dr. Zver in dodal, da se je tudi to, da je EU podprla neko raziskovalno in proizvodno dejavnost, zgodilo prvič.
"Tudi glede nabav cepiva menim, da je enoten pristop kot ga je EU ubrala, dobra rešitev, tudi za Slovenijo. Tako se je naša država pogajala z veliko močnejšim glasom in dosegla bistveno boljše pogoje, kot če bi se poizkušali sami pogajati s farmacevti in multinacionalkami," je prepričan evropski poslanec. Ob tem dr. Zver tudi meni, da bo prav zaradi tovrstnega pristopa mogoče doseči cilj 70% precepljenosti populacije do poletja. Evropski poslanec je ob tem še dejal, da kljub enotnemu pristopu Evropske komisije na tem področju nekatera države članice vseeno želijo ravnati samostojno in poskušajo dobiti cepivo tudi na drugem trgu, "vendar pa bi pri tem EU morala jasno povedati, da ne bo vsako cepivo dobilo certifikata. Tudi, če dobimo ruska ali kitajska cepiva, morajo le-ta najprej dobiti zeleno luč evropske agencije za zdravila." Evropski poslanec je še mnenja, da tudi ni korektno, da nekatere države sočasno poskušajo pridobiti kak privilegij pri velikih farmacevtih ali dodatne kvote za cepivo. "Če se to dogaja, načelo solidarnosti pade. Če bo posamezna država dobila tudi več kot ji pripada po določenem sistemu, se bo pojavilo vprašanje pravičnosti. Predsednica Evropske komisije pa je v samem začetku dejala, da so preglednost, poštenost in pravičnost tri pomembna načela pri ukvarjanju Evropske komisije s cepivi za koronavirus," je dejal dr. Zver. Ob tem je izrazil še prepričanje, da predsednica Evropske komisije Ursula von der Layen ne bo dovolila takšne vrste covid protekcionizma. "Prepričan sem tudi, da bomo dosegli zmago nad koronavirusom, ki je nekaj izjemnega in česar v EU na taki ravni v naši generaciji še nismo doživeli," je zatrdil dr. Zver.
Po besedah evropskega poslanca bomo, ko bomo zmagali nad virusom, potrebovali tudi izhodno strategijo, kar pomeni, da bo vse različne posledice, ki jih je koronavirus pustil v družbenem in socialnem življenju, nekako treba popraviti oziroma odpraviti. "Tudi tu je Evropska komisija naredila nekaj, kar je dobro za države članice in kar je storila prvič, in sicer se je zadolžila, prav tako pa pripravila sklad za okrevanje gospodarstva, ki je finančno izjemno visok. Slovenija bo iz tega naslova prejela 5, 7 milijard evrov, od tega je kar nekaj nepovratnih sredstev, posojila pa bodo izjemno ugodna," je dejal dr. Zver.
Evropski poslanec je v nadaljevanju spregovoril tudi o morebitnem nastajanju zdravstvene unije. Po njegovem mnenju je že sedaj jasno, da zdravstvena unija latentno obstaja oziroma nastaja, saj imamo skupna naročila, dobavo, distribucijo cepiv. "Vprašanje pa je, ali si sploh želimo skupno zdravstveno unijo? Če bi vprašali države članice, bi verjetno dejale, da si lahko pomagajo in koordinirajo, vendar pa, da želi vsaka država članica ohraniti svoj zdravstveni sistem," je dejal dr. Zver. Ob tem je še naštel, da latentno nastaja tudi obrambna unija, socialna unija, unija na področju izobraževanja. Vseeno je dr. Zver prepričan, da Slovenija ne bi tako enostavno pristala na to, da bi bila del unije takoimenovanih mehkih področij, še posebej, ker smo na nekaterih področjih boljši od povprečja EU. "EU na primer zahteva, da se reformiramo na področju zdravstva, saj nam v sistemu manjkajo negovalne bolnišnice in za to bomo tudi prejeli denar iz evropskih sredstev. Tudi na področju oskrbe ostarelih smo zadnje desetletje zaostali v razvoju, vendar pa smo na nekaterih drugih področjih boljši, in tu si želimo ohraniti avtonomonost," je poudaril evropski poslanec. "Močna medsebojna povezanost in koordinacija v takšnih primerih, kot je bila v koronakrizi, je več kot dobrodošla, tudi daje rezultate," je poudaril dr. Zver, ob tem pa vseeno ponovno poudaril, da je določeno samostojnost treba ohraniti.
Evropski poslanec je z dijaki v nadaljevanju spregovoril tudi o šolanju na daljavo, o morebitni ukinitvi mature, o ukrepih, ki bi jih mladi predlagali v času koronakrize, pa tudi o potrebnih sprostitvah ukrepov.
Glede šolanja na daljavo, je dr. Zver opozoril, da je pred časom delal na študiji o tej temi, kjer so prišli do zaključka, da bi tovrstno šolanje bila dodana vrednost siceršnjemu šolanju oziroma študiju, ker je pri študiju na daljavo strošek nižji tako za študenta in ponudnika študija. "A v teh koronavirusnih časih je bil tak pristop in način študija rešitev v dani situaciji," je dejal dr. Zver, ki je tudi mnenja, da bi tak način v prihodnje veljalo ohraniti, vendar limitirano. V zvezi s spremembami na področju mature je evropski poslanec dejal, da bi prilagoditev mature in standardov zagotovo morala potekati že letos kot nek kratkoročni ukrep glede na situacijo. "Mladi v tej generaciji niste imeli popolnoma enakih pogojev, kot bi jih imeli v normalnem času," je zatrdil poslanec in delil prepričanje, da bo morda nekoč v prihodnosti mogoče govoriti o šoli brez ocen. "Morda pride čas, ko bo bolj pomembno, da imaš čim več znanja in veščin, v tem trenutku pa ocenjevanje še vedno mora potekati," je poudaril evropski poslanec.
Mladi so z evropskim poslancem spregovorili tudi o ukrepih za koronavirus in komunikaciji vlade z državljani, o medijih, ki poročajo o nastali situaciji in o človekovih pravicah v tej situaciji. Evropski poslanec je ob tem dejal, da "če bi se sprostili vsi ukrepi hkrati, ne vemo, kakšne težave bi lahko imel naš zdravstveni sistem, ki ne premore več kot 1300 postelj. Tokrat se je morala pravica do zbiranja in druženja umakniti pravici do zdravja, saj če bi druženje v času koronavirusa ostalo na enaki ravni kot prej, bi lahko prišlo do kolapsa zdravstvenega sistema. A ker se stvari umirjajo, se bo sprostilo tudi izvrševanje vseh pravic, ki so bile začasno omejene," je dejal dr. Zver.
Evropski poslanec dr. Milan Zver je nenazadnje še povedal, da se o veliko ukrepih, ki so jih mladi predlagali v tokratni razpravi, razmišlja tudi na različnih političnih in strokovnih forumih, ob čemer je izrazil pozitivno presenečenje in ponos nad izvirnostjo predlogov slovenske srednješolske mladine. Dr. Milan Zver je bil ob koncu še mnenja, da je izjemno pomembno, da se mlade vključuje v razprave o tako pomembnih temah kot je bila tokratna.