Slovenski evroposlanci so po današnji objavi poročil Evropske komisije o napredku držav Zahodnega Balkana in Turčije na poti v EU v odzivih za STA izpostavljali pomen evropske perspektive in skrbi Evropske unije za države v regiji. Več jih je tudi pozdravilo gospodarski in naložbeni načrt za Zahodni Balkan.
Danes objavljena poročila o napredku so prvi širitveni sveženj po sprejetju nove širitvene metodologije, ki naj bi zagotovila bolj političen, dinamičen, verodostojen in predvidljiv proces. Za celotno regijo komisija ugotavlja, da bistven izziv ostaja verodostojen napredek na področju vladavine prava in da je to pogosto povezano s pomanjkanjem politične volje. Izpostavlja tudi nezadostno zavezanost načelu neodvisnosti sodstva. Na splošno se je tempo v boju proti korupciji upočasnil in stanje v večini partneric je daleč od zahtev za članstvo, najmanj napredka pa je bilo v minulem letu na področju svobode izražanja in medijskega pluralizma, izpostavlja komisija.
Evropska komisija je danes predstavila tudi gospodarski in naložbeni načrt za Zahodni Balkan, ki predvideva do devet milijard evrov podpore regiji v obdobju 2021-2027 in možnost spodbuditve do 20 milijard evrov naložb. Skupaj lahko te naložbe predstavljajo kar 30 odstotkov BDP celotne regije, je izpostavil komisar za širitev Oliver Varhelyi.
"Konkretna analiza načrta komisije bo še potrebna, menim pa, da je dobro, da EU prevzame bolj vidno in odgovorno vlogo na Zahodnemu Balkanu ter ne prepušča regije interesom Turčije, Rusije in Kitajske," pa je v odzivu za STA ocenil Milan Zver (EPP/SDS). Ocenil je še, da je "z vidika zagotavljanja miru, varnosti in gospodarske rasti tako v EU kot na Zahodnem Balkanu integracija te regije ena od pomembnejših nalog zunanje politike EU."