"Če Goran Klemenčič ne bi spisal tega poročila, danes ne bi imeli vlade Mira Cerarja. Očitno se predsednik vlade čuti dolžnega vračati dolg Klemenčiču," je dejal podpredsednik SDS.
Podpredsednik SDS in poslanec v Evropskem parlamentu dr. Milan Zver je na današnji novinarski konferenci komentiral informacijo, da je predsednik vlade Miro Cerar izrekel popolno podporo ministru Goranu Klemenčiču, ki je v odpravljenem poročilu KPK o premoženjskem stanju predsednika Janeza Janše kršil kar osem zakonov in Ustavo RS. S tem, ko podpira člana vlade, ki je izgubil del legitimnosti in integritete, ju je po mnenju dr. Zvera izgubil tudi premier sam.
"Poročilo v delu, ki se nanaša na tedanjega predsednika vlade, je neposredno učinkovalo na padec vlade," je bil jasen dr. Zver, del krivde za nepopravljive posledice pa pripisuje tudi tedanjim koalicijskim partnerjem Gregorju Virantu, Karlu Erjavcu in Radovanu Žerjavu. Spomnil je na številne negativne gospodarske posledice, ko nas je naslednja vlada zadolžila za 11 milijard evrov, in druge posledice z vidika finančnega ravnovesja.
V tej fazi obstaja več možnosti odziva na nastalo situacijo, lahko odstopi celotna vlada, ali pa minister Klemenčič, za katerega podpredsednik SDS pravi, da "integriteto pri drugih razume drugače kot pri sebi." "Človek, ki je s svojo odločitvijo kršil toliko zakonov in ustavo ter pri tem povzročil nepoporavljivo politično škodo za državo, bi moral sam zbrati dovolj poguma in samokritike, da bi takoj po odločitvi Vrhovnega sodišča podal odstop. Zgodilo se ni ne prvo ne drugo," je dejal.
Tretja možnost je, da se nič ne stori. Očitno je predsednik vlade izbral to možnost, ko se je odločil, da bo v svoji vladi imel nekoga, ki je izgubil vso legitimnost. Dr. Zver je izpostavil, da je vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko na plenarnem zasedanju Državnega zbora premierju postavil jasna vprašanja, ali ima minister Klemenčič še dovolj integritete, da je lako član njegove vlade, in ali se s tem ne postavlja pod vprašanje integriteta celotne njegove vlade. Predsednik vlade je ob tem, ko je ministru Klemenčiču izrazil polno podporo, po besedah dr. Zvera povedal tudi nekaj neresnic v zvezi z odpravljenim poročilom, "češ da je imel Janez Janša dovolj možnosti, da bi se pritožil na zapisano poročilo, kar seveda ni resnica. Janez Janša ni imel možnosti pritožbe na zapisano končno poročilo." Druga neresnica pa je ta, da naj bi Vrhovno sodišče ravnalo procesno, ni se pa odločalo vsebinsko: "Seveda je odločalo vsebinsko, saj je odpravilo vso vsebino poročila, ki ni več predmet razprave," je bil jasen. Janez Janša je bil po besedah dr. Zvera v tem primeru drugič prisilno odstranjen z oblasti. "Prvič se je to zgodilo v primeru Depale vasi, tudi v tem primeru ni bilo nobenih pravnih razlogov za odstranitev, kar se je kazneje dokazalo na sodiščih," je dejal.
"Če Goran Klemenčič ne bi spisal tega poročila, danes ne bi imeli vlade Mira Cerarja. Očitno se predsednik vlade čuti dolžnega vračati dolg Klemenčiču, ki bo očitno še naprej ostal minister v njegovi vladi," je poudaril dr. Zver. Po njegovih besedah imamo v Sloveniji trenutno dve institucionalni krizi: od danes naprej v vladi, ko je predsednik vlade podprl spornega ministra in krizo, ki jo doživlja KPK. Slednja se bo, tako dr. Zver, "morala transformirati ali pa sprejeti dejstvo, da je take, kot je, ne potrebujemo. Nikoli noben državni organ ne bi smel služiti kot inštrument politike za rušenje vlade," je bil jasen podpredsedik SDS. Spomnil je še, da je bilo v tem času vloženih kar nekaj ovadb zoper tiste, ki so si upali kritizirati delovanje KPK, kot so France Cukjati, dr. Vasko Simoniti, dr. Ivan Štuhec. Zato dr. Zver zaključi: "Zadnja leta KPK pod vodstvom Klemenčiča ni dobro opravljala svojega poslanstva in tudi sama je izgubila precej podpore v slovenski javnosti."
"Danes je dan, ko je Cerarjeva vlada padla na izpitu iz integritete," tako podpredsednik SDS, ki nadaljuje: "Od danes naprej je za interpelacijo bolj primeren predsednik vlade kot minister Goran Klemenčič". Slednji bi pa vendarle moral odgovoriti na vprašanja, zakaj sam ni konstruktivno sodeloval na seji Mandatno-volilne komisije februarja 2013, ko ga je izpraševala o njegovem premoženjskem stanju, zakaj ni prijavil ženinega podjetja in uredil statusa hiše.