Dr. Milan Zver je na Evropsko komisijo naslovil pisno poslansko vprašanje, v katerem Evropsko komisijo sprašuje, zakaj želi uveljavljati izrazito pro-migracijsko politiko Marakeške deklaracije. Kot izpostavlja evropski poslanec, bo sodeč po uradnem dokumentu Evropske komisije z naslovom »Pravni učinki sprejetja Globalnega dogovora o varnih, urejenih in zakonitih migracijah« Evropska komisija predlagala sprejetje Globalnega dogovora na ravni EU, kar bi uzakonilo dokument in njegove ukrepe tudi na ravni Unije.
Globalnemu dogovoru nasprotuje vsaj 9 članic EU, saj se ne strinjajo s tezo, da migracije pomenijo nekaj dobrega za družbo. Marakeška deklaracija postavlja tudi mednarodno pravno podlago za to, da bi migracije postale človekova pravica, kljub temu, da vsaka članica Evropske unije še vedno sama odloča o tem, koga bo spustila na svoje ozemlje prek svoje meje in koga ne.
Dr. Milan Zver je v poslanskem vprašanju tako vprašal:
• Zakaj se kljub očitnemu nasprotovanju Marakeški deklaraciji s strani številnih držav članic Evropska komisija trudi uveljavljati izrazito pro-migrantsko politiko »Globalnega dogovora«?
• Ali Evropska komisija s tem ne tvega svojega ugleda in kredibilnosti ter povečuje evropskepticizem ravno pred pomembnimi volitvami v Evropski parlament?
• Zakaj Evropska komisija ne prepusti upravljanja oz. zaustavitve migracij ministrom za notranje zadeve držav članic EU, ki so edini z realnim vpogledom na stanje na mejah ter izkušnjami varovanja le teh?