V torek, 7. junija 2016, se je v Strasbourgu sestala delovna skupina Evropske ljudske stranke (ELS) Panevropa in s slovenskimi poslanci ELS obeležila 25. obletnico samostojnosti slovenske države.
Vodja slovenske delegacije ELS dr. Milan Zver je v svojem govoru poudaril, da smo se Slovenci v kulturno-civilizacijskem in političnem smislu leta 1991 vrnili na mesto, ki nam je vedno pripadalo: nazaj v zahodno civilizacijo.
"Kot narod smo se Slovenci oblikovali, podobno kot Norvežani, prek jezika in kulture. V 15. stoletju smo bili osmi narod na svetu, ki je prevedel Biblijo v svoj jezik, v začetku 20. stoletja pa je največji slovenski pisatelj Ivan Cankar zapisal, da je kultura tisto, na kar smo kot narod lahko ponosni," je povedal.
"Preživeli smo tudi slabe čase. Izvensodni množični poboji po drugi svetovni vojni in komunistična diktatura sta za desetletja ustavila naš razvoj," je poudaril.
"V osemdesetih letih se je politično področje začelo odpirati, predvsem zaradi gospodarske krize socializma. Pojavila so se nova družbena gibanja in nove neodvisne politične organizacije, demokratična opozicija Demos pa je zmagala na prvih povojnih demokratičnih volitvah leta 1990," je spomnil. Na plebiscitu se je velika večina Slovencev odločila za neodvisnost in kasneje tudi uspela v obrambni vojni za Slovenijo. "Vojna za samostojno Slovenijo je čista kot solza, tako z vidika vojnega kakor humanitarnega prava," je bil jasen.
Po njegovem smo sicer v zadnjih 25 letih vzpostavili demokratične institucije, postali člani Evropske unije in zveze Nato, vendar kljub vsemu Slovenija ni sprejela ustreznih strukturnih in družbenih reform. "Stara omrežja so ohranila monopole v gospodarstvu in ostalih družbenih podsistemih, Slovenija pa ni uspela razviti demokratične participativne kulture," je dejal. "Ni nam uspelo posodobiti bančnega sistema, medijski prostor je neuravnotežen in še vedno nismo vzpostavili pravične pravne države. Posledica tega je, da po 25 letih država brez dokazov preganja ključna osamosvojitelja Janeza Janšo in Toneta Krkoviča."
Ob zaključku se je dr. Milan Zver spomnil ključnih ljudi, ki so omogočili nastanek slovenske države. "Poleg že omenjenega Lojzeta Peterleta, želim poudariti ključno vlogo, ki sta jo imela dr. Jože Pučnik, oče slovenske pomladi, obrambni minister Janez Janša, notranji minister Igor Bavčar, minister za informiranje Jelko Kacin ter general Tone Krkovič."
Srečanja skupine Panevropa, do katerega je prišlo na pobudo poslanke Patricije Šulin, so se udeležili še Romana Tomc, Lojze Peterle, Franc Bogovič in še nekateri poslanci iz Hrvaške, Poljske, Madžarske, Avstrije, Italije in Nemčije.